1. unutulmaması gereken bir isim.

  bizim görmedigimiz tecavüzcü/pedofili magduru yüzlerce insan var. bir köyün bir kız çocuguna yedi yıl boyunca tecavüz ettigi, her gün onlarca kadının tacize ugradıgı, okulda müdürün ben solcuyum yapmam diyerek bir buçuk yılla yargılandıgı, tecavüz ettikten sonra bir anda dine dönen, 13 yaşında ki kıza ulan 13 yaşında yavşaklar...

  bin haber yazarım buraya. bunu yapabilecek olmam dehşet verici.

  ben bu insanların yaşattıkları travmalardan, igrençliklerden sonra bin bir türlü iyi hal indirimi alıp, sonra da üç beş kuruş ödeyip sanki hiç yaşanmamış gibi hayatlarına devam etmesini sindiren tüm devlet kurumlarının yakılmasını istiyorum.
  adalet istiyorum.

  n.
 2. 2012 yılında kendine tecavüz eden erkeği öldüren nevin yıldırım o tarihten itibaren tutuklu olarak yargılanıyordu. 2015 yılında aldığı müebbet hapis cezası yargıtay tarafından usulden bozulunca sevinmiştik.

  yalvaç adliyesinde bugün karar duruşması vardı. ama ne yazık ki mahkeme, nevin’in cezasında ne haksız tahrik ne de iyi hal indirimi uyguladı ve indirimsiz müebbet hapis kararı aldı yeniden.

  kadınları katledip duruşmada kravat takıp, takım elbise giydiği ve cinayeti "namus" adına işlediği gerekçesiyle iyi hal ve haksız tahrik indirimi alan erkekleri hatırlatmak isterim size.

  sistematik şiddet, taciz ve tecavüze maruz kaldığı için devletten koruma talebinde bulunduğu halde sokak ortasında katledilen kadınları hatırlatmak isterim size.

  tecavüzün mağduru olduğu halde tecavüzü ispat etmek için maruz kaldığı rezillikler yüzünden canına kıyan kadınları hatırlatmak isterim size.

  sistematik ve örgütlü çocuk istismarlarının nasıl üstünün özenle kapatıldığını hatırlatmak isterim size.

  bu karar şu anlama geliyor: kadınlar tecavüze rıza göstersin, gerekirse ölsünler, yoksa ömür boyu özgürlüklerinden mahrum ederiz üstelik haksız tahrik filan da beklemeyin. ama erkek öldürürse/tecavüz ederse iyi haldi, haksız tahrikti bir yolunu bulur katili/tecavüzcüyü "mağdur" kılığına sokar, gerekli durumlarda üstünü bile kapatırız.

  erkek adalet değil gerçek adalet istiyoruz.

  nevin yıldırım'a özgürlük.
 3. sistem kokuşmuş, karar verenler aynı şekilde. bir köşe yazısını taşımıştım buraya, belki bir şekilde adalet tecelli eder demiştim ama kendini korumak suç sayılıyormuş bu günlerde. erkek egemen bu topraklarda kadına hayat yok. utanacakları bir karar vermişler yine yeniden.
 4. şaka gibi. kırk yılın başında hukuk doğruyu savunuyor diye göbekler attığım sonuç, yine aslından kopamayıp bir yanlışa dönmüş.

  ne olmalı da şu düzen değişmeli bilmiyorum. sadece ama sadece erkeğin hakkını, yaşamını, haksızlığını savunan adalet terazisi, ne olmalı da dengelenmeli bilmiyorum.

  elbette suç değil tecavüz, elbette suç değil, yıllarca psikolojik, fiziksel şiddet uygulamak, elbette suç değil bir erkeğin hayvani dürtülerini saklayamayıp cinnet geçirmesi ve eşini, sevgilisini vurması. çünkü bu ülkede suç olan unsur sadece kadın. onun kendini savunması suç. buna başkaldırması suç. sesini çıkar-a-maması suç. tecavüze uğraması yine kendi suçu. kadın hakkını savununca “yasada böyle öngörüyor ama” diyerek tıkır tıkır işleyen hukuk, nedense erkeği savunmada pek cömert.

  yazılacak, söylenecek o kadar çok şey varken nutkum tutuluyor ve her şey boş geliyor. çok üzgünüm nevin yıldırım. hukuk adına seni koruyamadığımız için. anlaşılan boyun eğip tecavüze ses çıkartmayacaktın ve o adam da mahkemeye çıkıp iki üç duruşmada serbest kalacaktı. çünkü bu çark böyle dönüyor. hani kutlandı ya “8 mart kadınlar günü”. bu ülkede sıradan bir kadının kimliği, cinsiyeti, hakkı, hayalleri yok ki neyi asalakça kutluyorsunuz?
 5. kararının yargıtaydan dönmesini umduğum davanın sanığı. "nereye umuyorsun?" diye sorsanıza... erkek hormonlarıyla dönüyor bu dünya. şu davayı özsavunma ve meşru müdafaa olarak yorumlamak tamamen o savcı ve hakimin inisiyatifindedir. bunun gerekcesini yazmak o kadar kolay ki onlar için, ama yapmıyorlar. bakmadım ama erkek olduklarına eminim, çok zor mu bir kadının neden yıllarca sustugunu anlamak, mesela çok mu zor bir çocuğubn rızasının olamayacağinı, cinsellik algısının, karar mekanizmasinin olmayacağını anlamak... bilmiyorsan adli tıbba sor bişe yap, ama yapmıyor. neden yapmıyor? çünkü bence sağlıklı bireyler değiller ve bütün toplum gibi halının altına süpürüyorlar adaleti. kacıyorlar, bu algıları gelişmemiş. cünkü buna benzer bir olay neredeyse her ailenin genetik belleğinde var.