nhk world tv - youreads  1. japonya haber kanalı. kendileri sadece bir haber kanalı olarak kalmayıp, kültürlerini, dillerini ve yemeklerini anlatan belgesel tadında bir kanal. bakıyorum ülkemizde dengi bir kanal yok. 5 yıldır sıkılmadan takip ediyorum. şiddetle tavsiye ederim. bazen öyle programlara denk geliyorum ki youserlar, takdir ediyorum. teşekkür maili atıyorum.

    hatırladıklarımdan birisi ise felçli bir insanın yaşam öyküsünü konu alan bir programdı. geçmişinde motorsiklet yarışlarında başarılar elde etmiş gencin bir kaza sonucu yatalak kalması ile başlayan hastane yaşamını konu almıştı. gencin sevdikleri yakınında onu yalnız bırakmamışlar. tepki veremeyen bu gencin eski arkadaşları ziyaret ettikçe onlarla içinden sohbet havasında nasıl konuştuğunu anlatmaya çalışmışlar. başlangıçta bir hipodrom ve yarış atları ekrana geliyor, sonrasında gencin iç sesi konuşmaya başlıyor; "yarış atları ile çok benzer yönümüz var, öyle ki onların gözlükleri ile görüş açısı belirlidir. benim ki de öyle." o an da kamera açısı hastanenin tavanında sabitlenmiş ışığın sadece sağdan sola, soldan sağa hareket etmesi ile kısıtlanıyor. "onların orada bulunma nedeni kendi aralarında yarışacak olmasıdır, ben ise hastalığımla aynı mücadele içerisindeyim." ve devamında gencin eski anıları ve arkadaşlarının vefakar davranışları anlatılıyor. her bireyin bir engelli adayı olduğu vurgulanıyor.

    peki günümüzde kaldı mı insanı konu alan tv programları ? hepsinin konusu kendi içinde pervasızca yarışan, gözleri tamahkarlığın bürüdüğü yarışmalar, yani o gencin anlattığı at yarışı değil mi?

    bu televizyon kanalı, bana sadece bir haber programı sunan bir yer değil artık. sessiz ve saygılı üslubu ile bana benliğimi hatırlatan bir oluşum. japoncayı da öğretmek için çok güzel programlar yapıyorlar. tavsiye ederim. unutmadan : "your eye on asia".