• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.71)
night on earth - jim jarmusch
eş zamanlı beş farklı taksi şoförünün, beş farklı şehirde, yolcularıyla beraber yaşadıklarından küçük birer kesit izliyoruz bu filmde. jim jarmusch yine tarzı gereği son derece yalın ve minimalist bir şekilde ele alıyor tüm karakterlerini. sırasıyla los angeles, new york, paris, roma ve helsinki'ye kamerasını uzatan jarmusch; hayatın ayrıntılarıyla güzel olduğunu vurguluyor bir kez daha.


 1. jim jarmusch'un dünyanın 5 farklı şehrinde, hepsi yerel zamanla aynı saat dilimlerinde yaşanan, 5 taksicinin hikayesini anlattığı 1991 yapımı filmi. bu beş şehir, jarmusch'un dönem dönem yaşadığı paris, roma, los angeles, new york ve helsinki'den oluşuyor. her film de ö ülkenin yerel ama ünlü oyuncularıyla çekilmiş ve hepsi kendi dillerini konuşuyor. film bir hikayesiyle (helsinki) hüzünlendirebilirken, bir diğer hikayesi ile (roma) yüzünüze geniş bir gülümseme kondurabiliyor.

  ayrıca filmin roma bölümünün başrolündeki roberto benigni'nin çoğu repliği ve mimiği doğaçlamaymış, bu da ufak bir not olsun.
 2. küçük bir bölümü paris"te geçen ve paris"te geçmesine bakmaksızın eyfel kulesini kadrajlamayan jim jarmusch"u seviyorum.
 3. oldukça hoş, minimalist, bir nevi karakteristik keşifler yolculuğu.

  bana kalırsa yalnızken izlenecek filmler listesinde.
  halit
 4. su anda dunyanin bambaska kosesinde neler yasaniyordu acep? kimin ne derdi vardir, kim nereye yetismeye calisiyordur diye dusunuruz ya arada bi, jim jarmush da oyle dusunmus olmali... ama adam gitmis filmini yapmis tabi... bence en guzel eseri degil, ama oldukca keyifli 2 saat...

  winona ryder'in kullandigi 1981 chevy caprice wagon da zamaninin gemi gibi amerikan arabalardan... adana'da 7 kisilik dolmus yaparlardi bunlari eskiden...

  alakasiz cagrisim --> (bkz: beş şehir - ahmet hamdi tanpınar)
 5. özellikle roberto benigni'nin olduğu kısım harika.
 6. los angeles bölümünde taksici kızın , menajerden gelen teklifi reddetmesi ile favori listeme girmiş filmdir devamında ise yerini dahada sağlamlaştırdı 5 kısa filmin birleşmesi gibi birşey.