nil makaracı - youreads

 1. az önce cinsel yönelimi nedeniyle 29 mart'ta başlayacak olan "avlu" dizisinden çıkartıldığını öğrendim. amerikan yapımı olan "orange is the new black" dizisinden ilham alınarak ortaya çıkan "avlu" dizisinden çıkartılması özellikle böyle homofobik bir ülkede yaşanması açıkçası şaşırtmadı beni. nil makaracı'nın instagram hesabında yaptığı açıklaması;

  "merhaba, ben nil makaracı. çok büyük heyecan ve istek duyarak dahil olduğum avlu dizisi kadrosundan 21 mart tarihinde, yönetmen yardımcısı merve çolak tarafından çıkartıldım!

  daha öncesinde kendi ajansımın bile bana, 'lgbt bireylerin de yer alacağı bir dizi başlıyor' diyerek anlattığı avlu'dan, lgbt yüzünden ve lezbiyen olmam gerekçesiyle, homofobik tavırlarla resmen kovuldum!

  ortada geçerli hiçbir bahane yok! merve çolak'ın bana ilettiği, 'sen lgbt'lerle konuşmuşsun, lezbiyenlikle ilgili bir şeyler yazmışsın, sana konuşma demiştim' gibi sözleri sonrası, çok sevdiğim ve istekle, canla başla çalıştığım işimden oldum.

  maddi ve manevi çöküş yaşıyorum. iki gündür ağlıyorum. bahsettikleri lgbt konusu ise şu: gmag, avlu dizisinin reklamını bu yönde yapmış ve binlerce kişiye de ulaşmasını sağlamıştır. kendilerinin konuyla ilgili en ufak bir alakaları olmadığı gibi, bu zor süreçte de yanımda olmuşlardır. çok çok çok üzgünüm. lezbiyen olduğum için, lgbt ile ilgili şeyler yazıldığı için atıldım, kötü sözlere maruz kaldım.

  gmag aracılığıyla tüm kamuoyuna, lgbt mecralarına bildirimdir. beni seven, destekleyen, önce canım anneme, arkadaşlarıma, sevenlerime bir özür borçluyum. karşınızda olamayacağım, bir türkiye gerçeğiyle karşı karşıya kaldım. beni affedin. ilerleyen dönemlerde umuyorum buluşacağız. sevgi ve saygılarımla."
 2. keşke böyle avlu dizisindeki tüm oyuncular,görevliler bir grev ya da boykot yapsa bu işe