no - pablo larrain - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.57)
no - pablo larrain
şili'de başkanlığını referanduma götüren augusto pinochet'e karşı muhalefetin yürüttüğü kampanyayı anlatan film.


 1. bir reklamcınin, bir diktatörü orantısız zekası ile yenmesini konu alan film.
  alıntı on
  filmi 2012 yılında çekmesine rağmen 1988 yılının havasını verebilecek 1983 model bir u-matic video kamera buldu. arşiv görüntülerini sadece yeni materyallerle örtüşecek şekilde bir araya getirmekle kalmayıp, birçok televizyon spotunu ve 24 yıl önceki kampanyada ekranda görünen ve görünmeyen katılımcıları da kullandı
  alıntı off
  filmde bu orijinal ve yeni çekimler arası geçişler güzel olmuş.
  diktatör dünyanın her yerinde aynıdır, tipide aynıdır, zihniyetide aynıdır, kelamlarıda aynıdır diktatör yenmenin yolu önce korkuyu ve umutsuzluğu yenmektir.
 2. gael garcia bernal'in başrolünde başarılı bir performans sergilediği, 1988 şili referandumunu, 1973 darbesi sonrası kuşağın gözünden konu alan belgesel havası veren film.

  eski gücünden ve etkisinden eser olmayan sosyalist cephenin başı çektiği "diktatöre hayır" kampanyasının bir reklamcının elinde projeye dönüşmesini konu almaktadır.

  insanlara "neden evet dememeleri gerektiği" yerine "hayır diyerek ne kazanacakları" anlatılır ve pozitife odaklanılır.
  pinot
 3. ülkemizde yaşadığımız sürece benzerliği sebebiyle bu filmi izlemeyi önermek çelişki olurdu. belgesel havası taşıyan film muhakkak ki günümüzün popüler filmlerinin aksiyon dolu senaryolarına benzemiyor. yani genç nüfusumuzun çoğunluğu tarafından politik ve nihayetinde sıkıcı bir film olarak yaftalanması mümkün. halbuki filmin iddiası, bir referandumda hayır kampanyası inşa ederken işin eğlenceli ve pozitif yanını öne çıkartmanın başarı için gerekli olduğu. dolayısıyla bir diktatöre ilişkin yapılan bir referandum esnasında bir ulusun nasıl ayağa kalktığını görmeleri ve bundan ilham almaları için insanlara bu filmi izlemelerini önermek fazlasıyla didaktik bir yaklaşım ve filmin ruhuna aykırı. biz kendi hayır kampanyamız için kendi argümanlarımızı ve yaklaşımlarımızı keşfetmemiz lazım.

  bunun haricinde filmle ilgili sevmediğim bir husus, öyle olmadığı halde bir belgesel havasında çekilmiş olması. o genç reklamcı, çalıştığı şirket, patronu hepsi hayal mahsulü insanlar ancak gerçek kişiler oldukları izlenimi yaratılıyor. eleştirilerden bir diğeri ise, hayır kampanyasının başarısında televizyon reklamları haricindeki çabaların es geçilmesi ve yapılan saha çalışmalarının tamamen göz ardı edilmesi.
 4. Çiğdem Toker bugünkü köşe yazısında no filminin digitürk'ün dilediğin yerde izle platformundan kaldırılmasını yazmış. Sebebi referandum için chp'nin bu filmi örnek alacağı hakkında çıkan haberler.