1. temiz, güzel ve düzenli bir ülke. kuzey denizinde petrol bulunması ile bir zamanlar ekonomik olarak ve etkisi altında olduğu danimarka ve isveçten kat kat öteye gitmiş bir ülkedir.

  başkenti: (bkz: oslo) 'dur.
 2. yıllar sonra kendimi ülke sınırları içerisinde görmek istediğim, naçizane hayallerimi süsleyen ve katmanlaştıran, gaia dergisinin zaman zaman içeriğinde yer edindirdiği hoş mu hoş bir ülke, benim için güzellikler ülkesi.

  ayrıca ara ara ünlü gazetelerini takip ediyorum ve hiç konuyla münasebetleri olmasa da türkiye'deki sorunlara, yönetime değindiğini görüyorum. kendi gündemleri o kadar ağır ve sıkıntılı olmadığı için ne yapsınlar başka ülkelerin sorunlarıyla ilgileniyorlar, özendim mi? fazlasıyla. bizde o kadar çok gündem malzemesi var ki norveç'te bomba patlasa nereden yer ayıracağız da ekleyeceğiz soru işareti.
 3. dağ, deniz, göl, balık, balıkçı, şelale, tünel, köprü, koyun (evet), ada, feribot, daracık yollar, ahşap evler, yağmur, tesla model s (evet!), her yanda muhteşem ama muhteşem manzaralar, trekking ve camping cenneti...

  anahtar kelimeler dizini gibi oldu, uzun uzun yazmaya üşendim şimdi...

  (bkz: lofoten)
  (bkz: lysebotn)
  (bkz: bergen)
  (bkz: alesund)
  (bkz: trondheim)
  (bkz: stavanger)
  (bkz: odda)
  (bkz: oslo)
 4. haberlerde duydum. oslo belediyesi karar almış. hava kirliliğini azaltmak için haftanın iki günü dizel araçlar trafiğe çıkamayacakmış.
 5. hayattaki önceliklerimden biri.

  1. önceliğim türkiyeden gitmek
  2. önceliğim iskandinav ülkelerinden birine gitmek
 6. şöyle bir şey var. farklı ortamlardan tanıdığım iki arkadaşım gitti. anlata anlata bitiremiyorlar. biri tekrar gideceğim diyor. ben de gitmek istiyorum ama bu sıralar imkansız.

  joly'de de varmış.