nuovo cinema paradiso - giuseppe tornatore - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.60)
nuovo cinema paradiso - giuseppe tornatore
artık ünlü bir yönetmen olmuş salvatore, 30 yıl sonra bir arkadaşının öldüğü haberi üzerine doğduğu kasabaya geri döner. kasabaya geldiğinde eski anıları canlanan salvatore, cinema paradiso isimli sinemada projeksiyoncu olarak çalışan alfred ile ilişkilerini hatırlar. küçük bir çocuk olan salvatore, günlerini alfred’in yanında geçirmekte, filmlerle ilgili konuşmakta ve alfred’in sinema konusunda deneyim ve bilgilerinden yararlanmaktadır. babacan tavırlarıyla salvatore’nin hayatında önemli bir yere sahip olacak alfred sayesinde sinemaya olan aşkını ve tutkusu keşfedecektir.sıcaklığı ve anlattığı yazlık sinema kültürüyle de türk sinema kültürüne yakın bir noktada duran giuseppe tornatore’un başyapıtı cennet sineması, 1989 cannes film festivali’nde jüri özel ödülü’nü kazanmasının ardından yabancı dilde en iyi film oscarı'nı da ülkesine götürmüştü.


 1. filmin ilk bir saati efsanedir. özellikle bir çocuk ile bir yaşlı adamın sımsıcak arkadaşlığını görmek için bu film izlenmeli. insanın içini ısıtan filmlerdendir. bittikten sonra yüzünüze garip bir gülümseme yerleşeceğinden emin olabilirsiniz. ayrıca filmin müzikleri italyan deha enrio norricone'ye aittir ki yapılmış en güzel film müziklerindendir.
  buyrun: https://www.youtube.com/watch?v=lY6Ty5lci6E
 2. Gayet samimi bir film olmuş. Final sahnesi çok iyi bağlanmış. Tecrübe kazanmak maddi ve manevi maliyetli bir durum ama karşınıza işin ehli bir dost çıkar ve elinizden tutar onun sayesinde belkide daha az yıpranarak bir hayat süresiniz. Filmde küçük toto'nun elinden koca alfredo tutuyor ve ömrünün sonuna kadar bırakmıyor.

  Filmi dün izledim tesadüfe bakın ki bugün babaların babası, Sicilya'lı mafya lideri salvatore toto riina'nın ölüm haberini gördüm filmin ana karakteri ile aynı ismi taşıması ve yine Sicilya'lı olması benzerliği dikkatimi çekti arasında bir ilişki var mıdır? bilmiyorum. veya sicilya'dan "canavar" toto da çıkar dürüst, çalışkan toto da çıkar mesajımı verdi bize senaristler.