1. o gün bugün.

  wiki özeti:
  24 kasım 1928 mustafa kemal atatürk’ün "millet mektepleri’nin başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür.

  pek çok ülkede 1994’ten beri her yıl 5 ekim günü unesco tavsiyesiyle öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır. (5 ekim günü, 1966 yılında paris’te gerçekleşen “öğretmenlerin statüsü hükümetlerarası özel konferansı”’nın sona erip unesco temsilcileri ile ilo tarafından “öğretmenlerin statüsü tavsiyesi”’ni oybirliği ile kabul edilişinin yıldönümüdür)

  12 arap ülkesinde ise 28 şubat öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır.
 2. çok güzel amaçlarla başlatılmış olsa da popüler kültüre ve gösteriş merakına kurban gitmiş gündür. önceden evin bahçesinden koparılan bir çiçek ve güler bir yüz ile öğretmenin günü kutlanabiliyorken şu an marka ve pahalı hediyeler havada uçuşmaktadır. veliler tarafından gövde gösteri haline getirilen bu duruma öğretmenler de eşlik etmektedir maalesef. gelen ürünleri kıyaslama, marka ve olası tutarlar hakkında meslektaşlar ile konuşmak günün önemli bir kısmını oluşturur hale gelmiştir.

  sevgililer günü, anneler günü, babalar günü, öğretmenler günü vb. maalesef bütün hepsi amacından çıkıp israf ve samimi olmayan hareketlere sürüklemeye başladı bizleri. nerede o samimi ve manevi değeri daha yüksek olan hediyeler.
 3. ilkokul 2. sinifta iken ogretmene bir adet kangal sucuk (yani ilişkin) goturmuslugum olan gundur.