oje
 1. tırnakları süsleyen çeşit çeşit, renk renk ürün.

  not: vazgeçemediğim tek makyaj malzemem olup, mat olanlar favorimdir.
 2. insanın aldıkça alası geliyor.
 3. kokusu ayrı güzel ,sürmesi yetenek ister .
  belit
 4. almaya doyamadığım kozmetik ürünü. bakımlı ellerde çok hoş duruyor, bence tabi.

  bunun dışında yazın daha canlı, kışın daha pastel ve koyu tonları seviyorum.
  bir de her şey tamamken belirtmeden geçmek istemiyorum:

  koyu renk bir oje sürüldüğü vakit soyulana kadar tırnaklarınızda tutmayınız. hem tırnaklar nefes alamıyor hem de iğrenç bir görüntü oluşuyor. istediğiniz kadar temiz olmaya çalışın, ojeleri soyulmaya başlamış olsa dahi bir kadın gözüme pasaklı geliyor. bir sürü ürün var artık çıkarın bir zahmet.

  bir diğer husus; yaz geldi de geçiyor evet. ayak tırnaklarında oje var bakıyorum ellerde yok. bu da bana itici gelen başka bir hadise. ya hep ya hiç kafasında olan biri için de ayırt edici.

  özenli eller, bakımlı eller; salt ojeli parmaklar değildir. unutmamak gerek.
 5. sevmediğim tırnak cilası.
  french oje hariç.. onu da beceremediğimden, yapmak için saatlerce uğraşıp sabah üzerinde çizik görmeye tahammül edemediğimden yapmıyorum. renkli olarak bi koyu kopkoyu kırmızı seviyorum onu da başkalarının elinde. ben sürünce başkasının elini emanet almışım gibi bir his oluyor üstünüzden ırak...
 6. anlatarak bitiriyorum hayatımı
  bilmiyorum başka nasıl bitirilir bir hayat
  bir çiçek çizdim bu akşam avcuma
  ismini her şey koydum.
  simli ojeler sürdüm yalnızlıktan sıkıldığımdan.
  müsveddesi gibi şimdi tırnaklarım
  yıldızlı bir gecenin.

  ...

  müsveddeler şiiri - didem madak
 7. siyah ve bordonun favorim olduğu kozmetik ürün. her iki rengi silmek de epey zahmetlidir.
 8. kadınların çok önem verdiği fakat bir çok erkeğin umrunda bile olmadığını düşündüğüm obje.
 9. az önce bordo oje sürüyordum ve koyu renkli ojeleri sürerken hala ne kadar dikkatli davrandığımı fark ettim. yok taşmasın, yok tırnağımın her köşesini boyamayayım da güzel dursun, tonu nasıl oldu çok mu açık bi kat daha süreyim mi? falan filan işte.

  sonra aklıma annem geldi. acayip süslü bir çocuktum ben. her dışarıya çıkarken, o kendine oje sürerken ellerimi uzatır bana da sürmesini isterdim. bir de küçücük tırnaklar, büyüyünce öğrendim ki küçücük tırnaklara oje sürmek çok uzun sürmese de kolay olmuyormuş. fırça biraz büyük kalıyor :) taşırmayayım o küçük tırnağı diye uğraşmalar, sonra alınan ojenin o tırnağa fazla gelmesi. yine de çok tatlı oluyor küçük bi çocuğun tırnaklarına bakıp çok güzel olduğunu düşünüp gülümsemesi, mutlu olması.

  neyse annem hiç bir kere itiraz etmedi ben ellerimi ona uzatınca her seferinde acelesi, acelemiz olsa bile sürdü o ojeyi ve beni gerçekten mutlu etti. şu an hala oje sürünce mutlu oluyorum. neyse sonra çok duygusallaştım. bir de o zaman hep şey derdi: "yaşlanıp saçlarım beyazlayınca, ellerim kırışınca da sen bana kırmızı oje sür olur mu? ben süslü bir yaşlı kadın olmak istiyorum."

  bir de annemin bir arkadaşı vardı. şey derdi: "tırnaklarının kenarlarına değil ortasına fazla sür, tırnaklarını daha ince göstersin." ya şu an tamam da küçücük çocuğum ellerim ve tırnaklarım minicik zaten neyin inceliği^:swh^