• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.70)
oldeuboi - park chan-wook
karısı ve bebeğiyle mutlu bir hayat süren işadamı oh dae-su bir gün evinin önünden kaçırılır. uyandığında kendini özel yapılmış bir hücrede bulur. karısının öldürüldüğünü öğrenen dae-su, 15 yıllık tutsaklığın ardından serbest bırakılır. oh dae-su yemin etmiştir. mutlu hayatını yok eden adamdan intikam alacaktır. bir japon lokantasında tanıştığı mido, intikamını alması için ona yardım sözü verir. daha sonra ortaya çıkan evergreen lakaplı bir adam ona 5 gün içinde neden hapsedildiğinin nedenini bulmasını aksi takdirde mido'yu öldüreceğini söyler. oh dae-su, hapsedilmesinin ardındaki gerçeği bulur. bununla beraber başka bir gerçeği de.


 1. ayni isimli japon mangasindan uyarlanan guney kore filmi. the vengeance trilogy uclemesinin ikince ve en cok bilinen filmidir. filmi izledikten sonra "bu uzak dogulularin derdi ne? niye bu kadar manyaklar?" tarzi sorulari kendinize sorabilirsiniz. intikam temasina apayri bir boyut getirmektedir. simdi film hakkinda ne desem spoiler olacak. eger hala izlemediyseniz, izleyin en guzeli.

  !---- spoiler ----!

  koridordaki unutulmaz tek plan dovus sahnesi ise yillar sonra bile hatirlaniyor.
  https://www.youtube.com/watch?v=hmWo7m3zhZs

  !---- spoiler ----!
 2. yönetmenin hapishanedeki o inanılmaz değişimi aşama aşama bize aktardığı bölümleri asla unutamadığım film. insan küllerinden doğar dediğimiz bir anda, yeniden küle dönüşen hayatları konu alması da ayrı bir ihtişam ayrı bir şok.
 3. hayatımda gördüğüm en fazla iğrençlik barındıran film. kesinlikle izlenmesi gerek. bazı şeylerin sınırlarını zorlamak ve "lan noluyooz?" demek için birebir.
 4. !---- spoiler ----!

  ben ve kız kardeşim herşeyi bilerek birbirimizi sevdik. peki siz aynısını yapabilir misiniz ?

  !---- spoiler ----!

  oldeuboi toplumsal ahlaka meydan okuyan freudyen bir film. çekim teknikleri, tabu yıkma cesareti ve psikolojik göndermeleriyle bana göre sinema tarihindeki yerini almıştır.
  kahve
 5. ''intikam soğuk yenen bir yemektir'' tam bu filme uygun bir söz. yavaş yavaş, belli etmeden adamın hayatını kaydırmıştır.

  !---- spoiler ----!

  ahtapot sahnesi bana iğrenç gelmedi, bir çok kişiye iğrenç gelmiş. ben de bi sorun var sanırım. dövüş sahnesi ayrı bir güzel, gerçekleri öğrenen dae soo ' nun o anki hali, yalvarışları, dilini kesişi, finali ile kült filmdir benim için.
  son sahnesini bana çok farklı duygular yaşatmıştı, baba kızın ilişkisi, toplumun buna bakışı, aşklarını yaşayaman, yaşatılmayan çift. tabu olan ilişkiler...
  https://www.youtube.com/watch?v=ur31IcG-1qg

  *incest ilişkinin tabu olması ile ilgili birşeyler yazmak istiyorum biraz uzun olcak, başka bir başlıkta veya entryde yazarım.
  !---- spoiler ----!
 6. hollywood versiyonu da çekilmiş olan filmdir.
  sabre
 7. dövüş sahnesi, hikayesi, anlatımıyla gerçekten olmuş bir film. amerikan veya ingiliz sineması dışından böyle şeyler çıkınca mutlu oluyorum açıkçası, aynısı biutiful'da da olmuştu ancak karşımızda daha kaliteli bir yapım var. bazen abartı olduğunu düşündüğüm oyunculuklar ufak ufak geldi ama genel itibariyle 9 puan kanka diyebilirim.
 8. insanın kafasını kurcalayan bir film. schopenhauer da seyredebilseydi keşke.
  abi
 9. yer yer rahatsız etse de en sevdiğim..

  koridor sahnesi, dae-su'nun yalvarışı ve mi-do'ya sarıldığı sahne çok etkileyiciydi.

  filmin birbirinden enfes soundtrackleri için (bkz: yeong wook jo)
 10. !---- spoiler ----!

  kadınlar eli sıcak olduğu için suşi yapamaz

  !---- spoiler ----!