• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
ölümcül beyaz - robert galbraith
bir cormoran strike romani

hırpani görünümlü, billy adında bir genç, özel dedektif cormoran strike’ın bürosuna gelir ve çocukken tanık olduğu bir cinayetin ortaya çıkarılması için ondan yardım ister. billy’nin akıl sağlığının yerinde olmadığı ve sözlerinin yanıltıcı olabileceği ortadadır, zaten detayları da doğru düzgün aktaramaz. fakat strike, billy’nin samimi olduğuna ve hikâyesinde doğruluk payı olabilecek ilginç noktalar bulunduğuna inanıp onunla ilgilenir. ne var ki strike konuyla ilgili daha fazla detay öğrenemeden billy hezeyanlı ve panik içinde bir ruh haliyle bürodan kaçar.

strike ve artık dedektiflik bürosunda onun ortağı olan robin ellacott, billy’nin hikâyesinin peşine düşmeye karar verir. iz sürecekleri dolambaçlı yol onları londra’nın karanlık arka sokaklarına, parlamento binası’nın kapalı kapıları ardında yaşanan entrikalara ve sırlarla dolu bir malikâneye çıkaracaktır.

diğer taraftan strike’ın özel hayatının da bir labirenti andıran tüm bu sorgulama sürecinden farkı yoktur. bir özel dedektif olarak ününün yayılması artık işlerini eskiden olduğu gibi perde arkasında yürütememesine yol açar. dahası eski asistanı, yeni ortağı olan robin’le ilişkisi gitgide daha karmaşık bir hal almaya başlamıştır…


 1. Tam kapanma öncesi teslim aldığıma sevinip bugün sabahın köründe uyanıp bitirdiğim Cormoran Strike'ın 4. romanı.

  Karakterleri zaten özlemiştim - malum bu serinin bir sonraki kitabının çıkıp çevrilmesi yıllar alabiliyor- , günümüzde geçen, gerçekçi gelen diyalogları olan, özel hayatlarına da şahit olunabilen, şeytan tüylü bir dedektif ve kadın yardımcısı.

  Siyasi figürlerden ilk bahsedildiğinde " eyvah konu sarmayacak mı yoksa" diye düşündürse de anlatım, olayın karmaşıklığı ve magazinsel unsurlar romanın içine çekti beni. Bir de araştırmanın bazı bağlantılarını okuyucuya en son anlatma yöntemi kitabı daha iyi bitirmeyi sağlıyor.

  !---- spoiler ----!

  Robin Arka Sokaklar sezon finali gibi, kitabın sonlarına doğru kendi başına hareket etmese keşke :)

  !---- spoiler ----!

  şu karikatürü zaten severdim, artık bu kitabı da çağrıştıracak içinde at geçen muhabbetler :)

  Kitabın kapak tasarımı fena olmamış ama serinin diğerleriyle uyumlu devam etmesini tercih ederdim tarz olarak.

  Bakalım 5. kitap (orijinal adıyla Troubled Blood) ne zaman Türkçe'ye çevrilecek?