• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.25)
Yazar Amin Maaoluf
ölümcül kimlikler - amin maalouf
"bana 'içimin derinliğinde' ne olduğu sorulduğunda, bunda herkesin 'içinin derinliğinde' ağır basan tek bir aidiyetin, bir bakıma 'kişinin derin gerçekliğinin', doğarken ebediyen belirlenen ve artık değişmeyecek olan 'öz'ünün varolduğu inanışı yatıyor; sanki geri kalanın, bütün geri kalanın -özgür insan olarak katettiği yolun, benimsediği inanışların, tercihlerin, kendine özel duygusallığının, yakınlıklarının, sonuçta yaşamının- hiçbir önemi yokmuş gibi."

kimlik insanın zamanın içindeki incelişinde onu dünyaya bağlayan bir ayna.

amin maalouf, ölümcül kimlikler'de çok yönlü ve saydam bir sorgulamanın eşiğinde, aynadaki görüntünün tutulabileceğine işaret ediyor.

ölümcül kimlikler, dünyanın yeni zamanlarında insanlığın küllerinden kuracağı düzenin temeline konan bilge bir taş.
 1. "insanlar babalarından çok, zamanlarının çocuklarıdır" marc bloch alıntısıyla, amin maalouf'un dokunduğu noktalar şahane.

  kurulu düzeni sarsma arzusu duyan herkes, yozlaşmaya, devlet zorbalığına eşitsizliklere, işsizliğe, gelecek endişesine isyan eden herkes, çok çabuk değişen bir dünyadaki yerinin neresi olduğunu bulmakta zorlanan herkes; kimlik ihtiyaçlarını, bir gruba dahil olma ihtiyaçlarını, maneviyata olan ihtiyaçlarını, fazlasıyla karmaşık gerçekliklerin basit biçimde açıklanmasına olan ihtiyaçlarını, eylem ve başkaldırı ihtiyaçlarını karşılayabilmek için en yakın ve yaygın bulunan ve kişiye uygun olan "doktrinini" dikkate alarak, dine yönelmektedir.
  burada doktrin farkına değinen maalouf, 2000 yılında yazdığı bu deneme ile, 2017'nin bugününü anlatmaktadır.
 2. kişilerin dinine milliyetlerine, tuttukları takıma ve benzeri sebeplerden dolayı edindikleri kimliklerin, hoşgörü eksikliği olan yerlerde ne çeşit sıkıntılara yol açacağı gibi konulara yer veren deneme türünde bir eser. amin maalouf derdini basit bir şekilde oldukça güzel anlatmış ve islam dininin ilk gelişimine farklı bir şekilde yaklaşmış. bu dönemde mutlaka okunması gereken eserlerden.
 3. yazarına ciddi anlamda saygı duyup sevgi beslesem de bana pek bir şey katmamış kitaptır. ama sebebinin yazarın cümleleri mi yoksa benim kitabın ana fikri üzerine sayısız sorgulamalarım mı olduğunu bilmiyorum. yazarın anlatımı boyunca fazlaca tekrara düştüğünü düşünüyorum.