ölümsüz aile - natalie babbitt - youreads

    • okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
ölümsüz aile - natalie babbitt
issız bir ormanın ortasında, suyundan içene ölümsüzlük vaat eden bir pınar... bu pınarın suyundan içerek ölümsüzlüğe kavuşan, ama nedense ölümsüz olmaktan pek hoşnut olmayan bir aile...

gün gelir pınarın başına bir genç kız gelir. ölümsüz aile, yani tuck'lar, bu güzel kızın, pınarın suyundan içmesine engel olmak; akıp giden dünyanın, sürekli değişen bir doğanın parçası olmanın ne kadar güzel bir şey olduğunu kanıtlamak zorundadır.

ölümsüz aile geçtiğimiz yirmi yıl içinde milyonlarca çocuğa ulaştı; birçok dile çevrildi, hem amerika'da hem de avrupa'da okullarda okutuldu. çocuk edebiyatının bu unutulmaz klasiği, nihayet türk çocuklarının beğenisine sunuluyor.


  1. değişimin yaşadığımız yerkürenin bi parçası olduğu algısını kanırta kanırta zihnin dar sokaklarında pineklemekten kurtarıp düşünüş eyleminde tekrar gündeme getiren, bunun üzerinde kafa patlatılması için çaba sarfeden ve çocuk kitabı adı altında(!) piyasaya sürülen bir ürün.

    ayrıca öznenin başarma duygusuna, göz önünde bulunma arzusuna vurgu yapan bir metin.özne artık ortaya bir değer koymak ister imkanlar elinde olmasa dahi, fırsatlar odasının kapısını uzun tırnaklarıyla tırmalayıp kaçan bir misafir çocuğu olsa dahi. bu arzu, başarma arzusu içini yiyip kemiren bir hırstır artık. ne yaparsa yapsın sadece başarı ister. modern uygarlığın yanılgısı olan yapmak ve yıkmak arasındaki farka vakıf olamayıp, ikisini aynı kategoride görüp yalnızca insanların takdirini kazanmak ister. fakat yola ilk adımını attıktan sonra özne eğer ortaya gerçek bir değer koymak için yanıp tutuşursa, insanlar kendisini takdir edecek bir yapıyı görmeseler dahi özne artık ortaya bir değer koymakla tatmin olmuştur. kimse bu oluşu anlamasa dahi.