omlet - youreads 1. anarşizm ile yoğrulmuş veya sadece tembel olan arkadaşlara "altı üstü yumurta lan bu" dedirtecek, kendinizi bir wilson fisk, bir gordon ramsay, mutfağınızda oturan vedat milör varmış gibi hissedeceğiniz minik bir omlet tarifi paylaşayım.

  malzemeler; yumurta, mantar, maydanoz, baharatlar. isteğe göre değiştirebilirsiniz.

  önce zeytinyağı, tuz, karabiber ile haşır neşir edilmiş mantarları tavada çeviriyoruz. mantarlar çok büyük ya da küçük olmasın. sonra ayrı bir tabağa pişen bu karışımı koyuyoruz.

  derinliği olan ayrı bir kaba, kişi başı asgari 1,5-2 yumurta hesabından yeterli gördüğümüz miktarda yumurtayı kırıyoruz. bir tutam tuz atıp, kabarta kabarta yumurtayı çırpıyoruz. sonra bir noktada ince kıyılmış maydanozu gözünüzün kestiği bollukta yumurtaya ekliyoruz. biraz daha karıştırıyoruz.

  yağlayıp orta ateşte ısıttığımız tavaya, bu karışımı döküyoruz. ardından küçük dairesel hareketlerle tavanın kenarından başlayıp yaprak yaprak pişen yumurtayı karıştırıyoruz. hem sağlık açısından (aşırı ısıyla bozulan protein yapısına sahip yumurta zararlıdır), hem de allah aşkına biraz damak zevkiniz varsa, çok sertleşmeden bıraktığımız yumurtayı tavaya yayıyoruz. burası önemli çünkü birazdan ikiye katlanacak yumurta çok sert ya da inanılmaz çiğ olmasın. ardından tavayı gözümüzle ikiye bölüp, bir tarafına pişirdiğimiz mantarı yerleştiriyoruz. ardından tavayı eğmek suretiyle yavaşça dikleşen bir açıyla mantarın üzerine yumurtayı kapatıp tabağa alıyoruz.

  afiyet olsun.