once upon a time in america - sergio leone - youreads

    • izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.56)
once upon a time in america - sergio leone
david 'noodles' aaronson ve arkadaşları 20'lerin new york'un da beraber büyümüşlerdir. 30'larda gangster dünyasında fırtına gibi esen sıkı dostlar zamanla dağılırlar. fakat 60'ların sonunda aaronson new york'a geri dönecek ve geçmişiyle yüzleşecektir.birlikte büyüyen bir grup yahudi arkadaşın, gangster dünyasına adım atmasıyla geçirdiği aşamaları ve sonrasını konu edinen film, spagetti western'lerle ünlü sergio leone'nin çoğu italyan bir ekiple, bir çok sahnesini avrupa'da çektiği bir yapım. hollywood'un yazılı olmayan kurallarının işlemediği, ahlak muhasebesi ve dersler içermeyen, duygusal olabildiği kadar sert de olabilen bir film. nihayetinde unutulmaz müzikleri ve robert de niro'lu kadrosuyla da çoktan klasikler arasında yerini almış durumda.


  1. spaghetti western filmlerinin ünlü yönetmeni sergio leone'nin çekmek için 10 senesini adadığı, yaklaşık 4 saat uzunluğundaki müthiş bir sinema şaheseri. film çekildiği 1984 yılında, abd'de "sinemalarda gösterilmek için uzun" bulunduğu gerekçesiyle yapımcılar tarafından kırpılarak kuşa çevrilir ve o şekilde gösterime girer. bu kısa haliyle alelacele, üstelik ennio morricone imzalı o enfes müzikleri olmadan görücüye çıkan film büyük bir hüsranla karşılaşır, hiç beğenilmez. yıllar sonra kırpılmamış haliyle tekrar gösterilen film, aksi gibi bu kez de en sevilen filmlerden biri haline gelir.

    sergio leone'nin son sinema filmi olan yapım, tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilmektedir.
  2. bugün radikal bir karar vererek 4 saatimi harcadığım gene de pek başarılı bulamadığım filmdir. gerçekten o 4 saate bayağı şeyler sığdırabilir insan. soundtrackleri dışında pek muhteşemlikle alaka kuramadım. belki 90 neslinden olmamdandır, bilemiyorum.