öncü kadınlar - mary talbot - youreads

    • okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
öncü kadınlar - mary talbot
"kadınlar meclisteki bazı meselelerin üstesinden daha iyi gelebilir.
örneğin kadınlar savaş çığırtkanlığı yapmaz, değil mi?”


20. yüzyılın başındaki en dramatik mücadelelerden birine odaklanan öncü kadınlar, erkek egemen bir toplumda süregelen sınıflaşmaya, şiddete ve ayrımcılığa meydan okuyan kadınların, toplumsal cinsiyet normlarının ve geleneklerinin değişmesi için verdiği amansız savaşı sinematografik bir akışla anlatıyor.

üzerinden bir asır geçmesine rağmen halen güncelliğini koruyan ve bugünün kadın hakları savunucularına ilham vermeye devam eden suffragette hareketine tarihsel bir bakış sunan öncü kadınlar, aynı zamanda türkiye’de bu konuda yayımlanmış ilk grafik roman olma özelliğini taşıyor.

2015 yılında madrid kitapçılar birliği tarafından yılın en iyi grafik romanı seçilen, mary & bryan talbot imzalı öncü kadınlar, özgün hikâyesi ve ilgi çekici çizimleriyle dünya tarihinin akışını değiştiren bu öncü hareketin ateşini fişekleyen bütün kadınların yitip giden seslerine, nefeslerine saygı duruşunda bulunuyor.

o halde laf değil eylem!
kadinlara oy hakki!..


“heyecan verici... kitabın en güzel yanı, macera dolu bir hikâyeyle tarihsel bir gerçeği ustaca ve somut biçimde birleştirebilmesinde yatıyor.”
observer
  1. laf değil eylem