one piece - eiichiro oda - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
Yazar eiichiro oda
one piece - eiichiro oda
24 aralık 1997 yılında ilk cildi japonya'da yayınlanan "one piece" japonya tarihinin gelmiş geçmiş en çok satan kitabı olma rekorunu elinde tutuyor. kasım 2011'de 64. cildi yayınlanan serinin japonya'da toplamda 250 milyondan fazla sattığı bilinmekte. serinin 61. cildi ise tek kitap bazında 3.8 milyon adet satarak japonya'nın en çok satan kitabı ünvanını taşımakta. onu 60. cilt (3.4 milyon), 59. cilt (3.2 milyon), 57. cilt (3 milyon) ve harry potter zümrüdüanka yoldaşlığı (2.9 milyon) takip etmektedir. dünya çapında da en çok okunan manga'lardan biri olan "one piece" temel olarak monkey d. luffy adlı 17 yaşında, doğa üstü bir meyveyi yedikten sonra elastik özellikler kazanan bir gencin korsanlar kralı olma çabasını anlatır. vaktinde türk televizyonlarında da yayınlanan animesi de türk seyircisi tarafından da bilinmektedir.

para, şöhret ve güç. dünyadaki her şeyi elde etmiş korsanlar kralı gold roger'in ölümünden önceki son sözleri, tüm dünyanın gözlerini denizlere çevirdi. "istediğiniz benim hazinem mi? sizin olsun! gidin bulun haydi! elde ettiğim her şeyi 'orada' bıraktım." işte bütün dünyada büyük korsan çağı'nın başlangıcı böyle oldu.


 1. 17 yaşında kasabasından ayrılan monkey d luffy'nin, one piece(?)'i bularak korsanlar kralı olmayı amaçlamaktadır.

  ilk sayılarında manga biraz çocukca gelebilir ama ilerledikçe konun derinliği, karakterlerin bolluğu ve sağlam altyapıları ile mangaya haran bırakmaktadır. manga içinde her türlü hikayeye yer vermektedir;ırkçılık sorunu, devrim mücadelesi, arap bölgelerinin büyük devletler tarafından kontrol edilişi ve çıkan kargaşalar vs. konuları bulabilir veya çıkarım yapabilirsiniz.
  nakama kavramanın tam olarak ne olduğunu, arkadaşlarınız için neleri feda edebileceğinizi, okurken veya izlerken(anime) bir çok kez güleceğiniz, eğleneceğiniz, bazı yerlerde gözlerinizin dolacağı, fedakarlığı ve bir çok duygusu size yaşatacak, içinde bir çok bilimsel konuya değinecek shonen mangası.

  ana kahramanımızın ilk başlarda çok güçlü gözüktüğü, ilerledikçe aslında ne kadar güçsüz olduğu ve sağlam dayaklar yediği, sağlam güç dengesi bulunan büyük bir dünyadır. şuan 780. sayıda olmasına rağmen hikayenin % 40 bitmiş diyebilmekteyiz(oda sensei ye bağlı).

  *manga 1997 yılında weekly shonen jump dergisi ile yayına başlamış, halende devam etmektedir. en az 10 yıl daha devam edeceği tahmin ediliyor.

  *300 milyon kopya satmıştır, japonya tarihinin en yüksek satış rakamlarıdır. yaratıcısı, çizeri olan oda sensei yılda 25 milyon $ (2 milyar japon yeni) kazanmaktadır.

  *manga/anime ile ilgili tüm bilgiler için : http://onepiece.wikia.com/wiki/Main_Page

  *türkçe ciltleri 'gereklişeyler' tarafından basılıp, satılmaktadır.

  *türkçe olarak okumak isteyenler için: http://mangayurdu.com/project/one-piece/

  *ingilizce olarak okumak isteyenler için: mangabird.com / mangasky.com

  *anime bölümleride bir çok sitede bulunmaktadır. google dan kolayca bulabilirsiniz.

  !---- spoiler ----!

  monkey d. luffy (モンキー・d・ルフィー) (mugiwara no luffy (麦わらのルフィー - hasır şapkalı luffy de denmektedir): 17 yaşında bir erkek olan ana karakterdir. hasır şapka korsanları'nın kaptanıdır. korsan olma tutkusu kızıl saçlı shanks'a duyduğu hayranlıktan kaynaklanmaktadır. kaygısız ve bazen de aklı havada biri olarak tanımlanır. genellikle oldukça kabarık bir iştahı vardır, özellikle de ete düşkündür. kazara yediği ve yiyenlere özel bir yetenek bahşeden şeytan meyvelerinden "gomu gomu no mi" sayesinde vücudu bir lastiğin özelliklerini kazanmıştır. luffy'nin hayali korsanlar kralı olmaktır. luffy, ova'da urara takano ve animede mayumi tanaka tarafından seslendirilmiştir.

  roronoa zoro (ロロノア・ゾロ): mürettebata ilk katılan kişidir. 19 yaşında ve üçüncüyü ağzıyla kavrayarak tek seferde üç kılıç kullanabilen becerikli bir kılıç ustasıdır. zoro aslında bir ödül avcısıdır ve korsanları yakalayarak dünya hükümeti tarafından başlarına konan ödülleri alır. luffy'nin hayatını kurtarması nedeniyle tayfalığı kabul etmek zorunda kalmıştır. coğrafi yönleri anlamada son derece zayıftır ve kolayca kaybolur. ayrıca uykuya çok düşkündür ve içmeyi sever. amacı dünyanın en büyük kılıç ustası olabilmektir. zoro, ova'da wataru takagi ve animede kazuya nakai tarafından seslendirilmiştir. kılıçları; sandai kitetsu lanetli kılıcıdır. yubashiri adlı bir kılıcıda vardı lakin enies loby'de shuu tarafından yok edilmiştir ve thriller bark'da gömülüdür. wado ichimonji adlı bir kılıcı daha vardır zoro bu kılıcı ağzında kavrar bu kılıcın eski sahibi kuina'dır ve en çok bu kılıcına önem verir ve son olarak shuusui adında bir kılıcı vardır bu kılıcın eski sahibi efsanevi ejder öldüren bir samuraydır ve zoro sahibini yenip kılıca sahip olmuştur.

  nami (ナミ): mürettebatın 18 yaşındaki rotacısıdır ve mürettebata ikinci katılandır. gemicilik becerileri mükemmeldir ve güçlü sezgileriyle havadaki en ufak değişiklikleri bile hissedip analiz edebilir. ayrıca mükemmel bir hırsız ve kapkaççıdır. en büyük amacı dünyanın tüm bir haritasını çizmektir. nami, ova'da megumi toyoguçi ve animede akemi okamura tarafından seslendirilmiştir.

  usopp (ウソップ): mürettebatın üçüncü olarak katılan 17 yaşındaki nişancısıdır. kronik bir yalancı, yetenekli bir mucittir ve hasır şapka'nın korsan bayrağını boyamada ve ayrıntılı kar heykelleri yapmada da gösterdiği kayda değer bir sanat yeteneği vardır. usopp'un hayali, "denizin cesur savaşçısı" olabilmektedir. usopp, animede kappei yamaguçi tarafından seslendirilmiştir.

  sanji (サンジ): mürettebatın sürekli sigara içen 19 yaşındaki aşçısıdır ve mürettebata dördüncü olarak katılmıştır. açlıktan ölmenin ne anlama geldiğini kendi tecrübelerinden bilmektedir. bu yüzden, yemek isteyen birini asla geri çevirmez ve yiyeceklerin ziyan edilmesi onu kolayca altüst eder. kadınlara karşı zaafı vardır ve güçlü bir şövalyelik hissi vardır. ne pahasına olursa olsun bir kadını asla incitmez. dövüşürken sadece ayaklarını kullanır bunun sebebinin ellerini yemek yaparken kullandığını ve onları riske atmak istemediğini söyler. sanji'nin amacı, bütün deniz canlılarının bulunduğu yer olan "all blue" denen büyük denizi bulmaktır. sanji, animede hiroaki hirata tarafından seslendirilmiştir.

  tonytony chopper (トニートニー・チョッパー tony tony chopper): mürettebatın beşinci olarak katılan 15 yaşındaki doktorudur. şeytan meyvelerinden "hito hito no mi"yi yiyerek insan özellikleri kazanan, mavi burunlu bir ren geyiğidir. hem insanlarla hem de hayvanlarla aynı şekilde konuşabilmektedir. ayrıca çok saftır ve kendisine söylenen her şeye kolayca inanır. aynı zamanda aşırı derecede duygusaldır. amacı, dünyadaki tüm hastalıkları iyileştirebilen bir ilaç yapmaktır. chopper, animede ikue otani tarafından seslendirilmiştir.

  nico robin (ニコ・ロビン): 28 yaşında bir arkeologdur ve mürettebata katılan altıncı kişidir."hana hana no mi" denilen şeytan meyvesini yemesi sonucu, istediği her yerden çiçekler açtırırmışçasına insan uzuvları çıkartma yeteneği kazanmıştır. son derece zekidir ve küçük yaşlardan beri arkeolojiye ilgi duymaktadır. en büyük amacı, tarihin uzun ve kayıp bir kısmını anlatan antik bir taş olan rio poneglyph'i bulup deşifre edebilmektir. ayrıca poneglyphleri okuyabilen nadir insanlardandır.ohara bilginlerinden geriye kalan tek kişidir. oharaya düzenlenen buster call (yıkım çağrısı)'dan amiral akoiji tarafından kurtarılmıştır.hasır şapkalara barok örgütünden katılmıştır. hasır şapka tayfasının diğer üyelerine göre çok daha soğukkanlı ve sakindir. robin, animede yuriko yamaguçi tarafından seslendirilmiştir.

  franky (フランキー): mürettebata yedinci katılan kişidir ve 34 yaşında bir marangozdur. kola-güçlü bir cyborgdur (insan ve makine bileşimi). yapay vücudu sayesinde inanılmaz güçlüdür ve ön cepheden gelen çoğu saldırıya karşı oldukça dayanıklıdır. sayısız silahla donatılmıştır. bununla beraber franky, çok hassastır ve chopper gibi hislerini saklamada beceriksizdir. amacı, bir hayal gemisi inşa edip dünyayı dolaşmaktır. water seven arkından sonra tayfanın kullandığı gemiyi inşa etmiş ve onu luffy'ye hediye etmek istemiştir. daha sonra arkadaşları ile hasır şapka korsanları tarafından tayfaya katılmaya ikna edilmiştir. sabaody'de kuma tarafından uçurulduğu adada kendini geliştirmiş ve arkadan gelecek saldırılara karşıda dayanıklı hale gelmiştir. aynı adada gemiye de bazı takviyeler yapmış bu takviyeleri daha sonra tayfa yeniden birleşince gemiye uygulamıştır. franky, animede kazuki yao tarafından seslendirilmiştir.

  brook (ブルック): 88 yaşında bir müzisyendir ve mürettebata katılan sekizinci üyedir. yaşayan bir iskelettir. bir kez ölüyü diriltebilen şeytan meyvelerinden "yomi yomi no mi"yi kullanarak dirilmiştir. centilmence bir karakter ile sapık, kaba bir tür karışımı ilginç bir kişiliği vardır. çoğu zaman ağırbaşlı, eğitimli bir tavırla konuşurken bazen şaşırtıcı derecede kötü tavırlar sergiler. amacı, grand line'ın etrafında daire çizip reverse mountain'a dönmek ve böylece rumbar korsanları (kendiside bu korsan tayfasındaydı) tarafından laboon'a verilen sözü yerine getirmektir.tayfada zoro'dan sonra ikinci kılıç ustasıdır. brook, animede chō tarafından seslendirilmiştir.

  !---- spoiler ----!