oracle - youreads  1. microsoft'tan sonra dünyanın en büyük ikinci yazılım şirketidir. 145 ülkede hizmet veren firma kaliforniya kökenlidir. bütünleşik sistemler, ilişkisel veritabanı yönetimi, uygulama geliştirme araçları konularında yazılım çözümleri mevcuttur. türkiye'de oracle'ın en az bir toolunu kullanan büyük firmalara turkcell, vodafone , turk telekom , teknosa, hemen hemen tüm bankalar, dardanel ve omsan lojistik şirketleri örnek verilebilir.
  2. ilişkisel veri tabanı yönetim sistemleri konusunda dünyada öncülük eden firma. sun microsystems'i sayın aldığında bilgisayar donanımı kısmına da el atarak sağlam temeller üstünde devam etmekte. sun microsystems ile birlikte mysql'i satın alması ile kendisinin en büyük tehdit olan açık kaynak veri tabanı sistemlerinede giriş yapmıştır.

    sql server kendisine sıkı bir rakip fakat eskiden beri gelen güçlü yapısına güvenen kullanıcı firmalar pek değişim yanlısı olmuyorlar.

    12c nin container yapısı ile server yönetimini kolaylaştıran ve dünya üzerinde farklı yerlerde yedeklendiği için disaster recovery çözümü sunabilen şirket.