1. çaya o kadar çok değer yüklendi ki oralet unutuldu küçükken paşa çayı içenler, evde çay içmeyenler, çay demlemeyi bilmeyenler çay edebiyatından kırıldı ama oraleti unuttular küçükken babayla kahveye gidildiğinde babanın portakallı oralet ısmarladığını unuttular oralete değer vermediler oysaki öylemi çayı her türlü içersin ama oralet öylemi ekşiliği var dilini burar herkes sevemez oraleti, sevmesinde zaten herkes sevmesin anlam yüklemesin bizden biri oralet, çocukluğumuz öylede kalsın...
 2. 1970lerde eczacıbaşı tarafından piyasaya sürülen portakal aromalı ve c vitaminli granül içecek. jenerik marka olmuştur. oralet popüler olunca farklı markalar tarafından benzer ürünler piyasaya sürülmüş, elma, ahududu gibi farklı aromalarla piyasa yoklanmıştır. halk hepsine oralet der.
 3. özlediğimiz saçma renkli içecek
 4. kahvede ilk içtiğim çayı beğenmezsem tercih edeceğim içecektir oralet.
 5. içine bu arkadaştan eklerseniz (aşçılar malzemelere arkadaş der) hem renkli hem de daha pofuduk kekleriniz olur. kimyacı değilim, ne bileyim neden.
  mesut
 6. bunun kivili olanı halk arasında irtica çayı olarak geçer.
 7. hiç alakası olmayacak ama oralet denince aklıma tek hikaye geliyor;

  yaşlı bir adam bir gün hasta olmuş. eşiyle beraber doktora gitmişler. doktor soğuk algınısın amca demiş. boğazında fena tahriş olmuş. sana ilaçlarını yazdım. bunlarla beraber bir oralet kullan. sıcak suya karıştır iç iyi gelir demiş. kadın tamam demiş ilaçları alıp eve gitmişler. kadın ilaçlarını kocasına vermiş ama oraleti unutmuş. yaşlı adam karısına el işareti ile oraleti hatırlatmak istemiş. kadın işareti yanlış anlayıp ''de get bunak seni hem hastasın hem de canın ne istiyor'' deyip terslemiş.

  oraletin o günden beri gözümde ayrı bir seksapalitesi bulunmaktadır...
  ozumm
 8. çay yerine tercih ettiğim
 9. öyle ki büyükler hazırlarkene sağa sola dökülen kristal tanelerini tek tek parmaklarımla toplayıp yerdim. hele ki mutfak tezgahına tırmanyı başarıp dolaptaki oralet zulasını patlattım mı kaşıkla yerdim o tozu. gözlerim yaşarırdı ekşisinden ama herkes yapmıştır yaw.
 10. kurusu da yenir.