orhan veli kanık - youreads

orhan veli kanık

Kimdir?

orhan veli kanık (d. 13 nisan 1914, istanbul - ö.14 kasım 1950, istanbul), daha çok orhan veli olarak bilinen türk şair. melih cevdet ve oktay rifat ile birlikte yenilikçi garip akımının kurucusu olan kanık, türk şiirindeki eski yapıyı temelinden değiştirmeyi amaçlayarak sokaktaki adamın söyleyişini şiir diline taşıdı. şair 36 yıllık yaşamına şiirlerinin yanı sıra hikâye, deneme, makale ve çeviri alanında birçok eser sığdırdı. yeni bir zevk ortaya çıkarabilmek için eski olan her şeyden uzak duran orhan veli, hece ve aruz ölçülerini kullanmayı reddetti. kafiyeyi ilkel; mecaz, teşbih, mübalağa gibi edebi sanatları gereksiz bulduğunu açıkladı. "geçmiş edebiyatların öğrettiği her şeyi, bütün geleneği atmak" amacıyla yola çıkan kanık'ın bu arzusu şiirinde kullanabileceği teknik olanakları azaltsa da şair, ele aldığı konular, bahsettiği kişiler ve kullandığı sözcüklerle kendine yeni alanlar oluşturdu. yalın bir anlatımı benimseyerek şiir dilini konuşma diline yaklaştırdı. 1941 yılında, arkadaşlarıyla birlikte çıkardıkları garip adlı şiir kitabında bu fikirlerinin örnekleri olan şiirleri yayınlandı ve garip akımının doğmasına sebep oldu. bu akım özellikle 1940-1950 yılları arasında cumhuriyet dönemi şiirinde büyük etki bıraktı. garip şiiri hem yıkıcı hem de yapıcı özelliği ile türk şiirinde bir mihenk taşı kabul edilir. kanık, şiire getirdiği bu yenilikler yüzünden önceleri büyük ölçüde yadırgandı, çok sert eleştiriler aldı ve küçümsendi. geleneklerin dışına çıkan eserleri, önce şaşkınlık ve yadırgama, daha sonra eğlenme ve aşağılamayla karşılansa da hep ilgi uyandırdı. bu ilgi ise kısa zamanda şaire duyulan anlayış, sevgi ve hayranlığın artmasına yol açtı. sait faik abasıyanık da orhan veli'nin bu yönüne dikkat çekerek onu "üzerinde en çok durulmuş, zaman zaman alaya alınmış, zaman zaman kendini kabul ettirmiş, tekrar inkâr, tekrar kabul edilmiş; zamanında hem iyi hem kötü şöhrete ermiş bir şair" olarak tanımladı. her ne kadar garip döneminde yazdığı şiirleriyle öne çıksa da orhan veli "tek tür" şiirler yazmaktan kaçınmıştı. durmadan arayan, kendini yenileyen, kısa yaşamı boyunca uzun bir şiir serüveni yaşayan kanık'ın edebiyat hayatı farklı aşamalardan oluşmaktadır. oktay rifat bu durumu "orhan fransız şairlerinin birkaç nesillik şiir macerasını kısacık ömründe yaşadı. türk şiiri onun kalemi sayesinde avrupa şiiriyle atbaşı geldi." ve "birkaç neslin belki arka arkaya başarabileceği bir değişmeyi o birkaç yılın içinde tamamladı." sözleriyle açıkladı.


 1. "beni bu güzel havalar mahvetti,
  böyle havada istifa ettim
  evkaftaki memuriyetimden.
  tütüne böyle havada alıştım,
  böyle havada aşık oldum;
  eve ekmekle tuz götürmeyi
  böyle havalarda unuttum;
  şiir yazma hastalığım
  hep böyle havalarda nüksetti;
  beni bu güzel havalar mahvetti."
 2. 'ben orhan veli' adlı şiirinde kendini çok güzel ifade etmiştir:

  ben orhan veli
  "yazık oldu süleyman efendiye"
  mısra-i meşhurunun mübdii..
  duydum ki merak ediyormuşsunuz,
  hususi hayatımı,
  anlatayım:
  evvela adamım, yani
  sirk hayvanı falan değilim.
  burnum var, kulağım var,
  pek biçimli olmamakla beraber.
  bir evde otururum,
  bir işte çalışırım.
  ne başımda bulut gezdiririm,
  ne sırtımda mühr-ü nübüvvet.
  ne ingiliz kralı kadar
  mütevaziyim,
  ne de celâl bayar'ın
  sabık ahır usağı gibi aristokrat.
  ispanağı çok severim
  puf böreğine hele
  biterim
  malda mülkte gözüm yoktur.
  vallahi yoktur.
  oktay rıfat'la melih cevdet'tir
  en yakın arkadaşlarım.
  bir de sevgilim vardır pek muteber;
  ismini söyleyemem
  edebiyat tarihçisi bulsun.
  ehemmiyetsiz şeylerle de uğraşırım,
  meşgul olmadığım ehemmiyetsiz
  sadece üdeba arasındadır.
  ne bileyim,
  belki daha bin bir huyum vardır.
  amma ne lüzum var hepsini sıralamaya?
  onlar da bunlara benzer.
 3. bir şiirinde:

  "sokakta giderken, kendi kendime
  gülümsediğimin farkına vardığım zaman
  beni deli zannedeceklerini düşünüp
  gülümsüyorum." diyerek güldürmüştür.
 4. "bir de sevgilim vardır pek muteber;
  ismini söyleyemem
  edebiyat tarihçisi bulsun."demiş.

  bugün mektuplarının toplandığı kitabın kapağında okudum(bkz: yalnız seni arıyorum) . muteber sevgilisi de nahit hanımmış. "canım sevgilim nahitim" diyor, bazen de gelen mektup kısa diye trip atıp "doğrusu senden böyle mektuplar beklemezdim" diyor, gözlerinden öpüyor... eski insan mektubu okumak tabiki de beni duygulandırdı.
 5. şiir denen mefhumu oldukça basit oldukça yalın kavramlara indirgemiş, yerleşik şiir kalıplarını yıkarak türk şiirinde devrim yapmıştır. cemal süreya'nın tabiriyle türk şiirine kasket giydirmiştir. yazarlığında kafiyeye uzak dursa da, sunay akın'ın vurguladığı gibi, mezar taşı ile ironinin dibine vurmuş ve tebessüm ettirmiştir.

  "orhan veli 1914-1950"
 6. yeni türk şiirinini kurucularından.

  türk şiirine getirdiği yeniliğin farkında olmakla birlikte kendisinin şiirlerini pek de sevdiğim söylenemez. zaten çok önemli bir şairdir ama iyi bir şair değildir. ikisi çok farklı şeyi ifade eder. istanbulu dinliyorum ve kitabe i seng i mezar gibi çok iyi şiirleri olmakla birlikte, toplu olarak bakıldığında şiirleri lirizmden yoksundur. edebi sanat yoktur. burada kafiye ya da ölçüyü kastetmiyorum. sözgelimi ahmet arif de ölçülü ve kafiyeli yazmaz. ama çok yerinde ünlemler, dize ortasında ses tekrarları, aliterasyonlar, benzetmeler gibi şiir adına önemli hamleler yapar. orhan veli de ise basit bir halk dili ve mizah vardır. halkımıza hoş gelen de budur zaten. ayrıca fransız şairlerinden intihale yakın bir biçimde şiirler kotarmıştır. mesela benim de en sevdiğim şairlerden olan paul eluard'ın şu şiirine bakalım:

  kapılar tutulmuş neylersin
  neylersin içerde kalmışız
  yollar kesilmiş
  şehir yenilmiş neylersin
  açlıktır başlamış
  elde silah kalmamış neylersin
  neylersin karanlık da bastırmış
  sevişmezsin de neylersin

  bu da orhan veli şiiri:

  dağ başındasın;
  derdin günün hasretlik;
  akşam olmuş,
  güneş batmış,
  içmeyip de ne haltedeceksin?

  sonuç: eluard'ın şiirindeki temel mantığı olduğu gibi kopyalayarak farklı dizelerle dile getiriyor. yani orhan veli'nin halk tarafından en sevilen kısmı olan mizahı (ç)alıntı.
 7. hatırladığım ilk anım...

  gemliğe doğru denizi göreceksin; sakın şaşırma.

  uzun bir araba yolculuğu bitmesine az kaldı, muhtemelen 2-3 yaşındayım ve annem tabelayı görüp şairler ve kelimelerle neler anlatabildiklerinden hayranlıkla bahsediyor babama.
 8. nahit hanım'a yazdığı 15 temmuz 1947 tarihli mektupta sevgisini şu mükemmel sözlerle anlatır;

  "çünkü hiç kimseyi seni sevdiğim kadar sevemezdim.hiç kimseyi ne senin kadar güzel, ne senin kadar iyi, ne senin kadar mükemmel, ne de senin kadar kendim için buldum. bu kelimeler duyup düşündüklerimi o kadar adileştiriyor ki tasavvur edemezsin. hani biraz evvel allah'a inanmaktan filan bahsettim. allah'a inanan insanların nasıl inandıklarını, nasıl sevdiklerini biliyoruz. ben seni herhalde daha fazla seviyorum. daha fazla inanabilirim de."
 9. ara sıra rüyamda görebilecek kadar sevdiğim şair.

  istanbul'un, baharin ve sabahin şairidir. her son bir başlangictir, her karanlik aydinliga cikar ya; orhan veli son ile başlangicin, karanlik ile aydinligin birlestigi noktadadir.

  edit: ölümü icin gülünc demeyelim lutfen. aksam meyhane cikisi belediyenin acip kapatmayi unuttugu bir cukura dusmustur. kaldirildigi hastanede bir sure komada kaldiktan sonra hayatini kaybetmistir.

  not: orhan veli kutsalımdır.
 10. türk şiirinde avangart bir girişimde bulunarak "garip"i oluşturan, projenin ilk akla gelen ismi. başladığı projenin devamını getirememiş, erken yaşta belediye çukuruna düşerek yaşamını yitirmiştir. garip'in diğer iki ismi melih cevdet anday ve oktay rifat gibi şiirinin olgunluk çağını göremediğimiz için şiirde yaptığı girişim, ilk şiirlerinden kaynaklı birçok kimseye sığ ve çiğ görünür. bu yönden diğer iki şair bu noktada daha şanslıdır. fakat geleneğe karşı çıkıp yeni bir gelenek de yaratarak bugün "serbest şiir" diye vurgulanan ve çoğu zaman bu serbestliği yanlış anlaşılan, katmanlı diyebileceğimiz, bir yönüyle "altkültür"ü de içinde barındıran bir gelenek yaratmıştır. gerçi onlardan önce de şiirde kırılmalar yaratılmıştı fakat garip'in manifestosu vardı, güçlü ve sarsıcıydı birçok bakımdan. velhasılı güzel insan, iyi şair, şiirleri okunarak evreninin tanınması gerekir.