1. dünyanın en güzel yerlerinden biri de burasıdır, diye kesinkes söylüyorum, hem de gerçekten çok gezmiş biri olarak. burası beni kendisine öyle aşık etti ve öylesine unutturmadı ki, hakkında öykü yazdırdı. hala mutlu rüyalarımda ara ara ziyaret ettiğim yerdir.
  burası nerede?
  italya'nın umbria bölgesinde, güneybatısındaki terni ili'ne bağlı yükseklerde küçücük bir yerleşim yeri. hiç işgal edilmemiş. bu imkansız zaten. sizi orvieto'ya götürebilmek için yerden yukarıya özel asansörlerle çıkarıyorlar. geçmişte bu kadar ulaşılmaz bir yere kim askerlerini getirsin de saldırsın?
  wiki onun bu konumunu şu satırlarla anlatıyor:
  "şehir, rakımı 325m olan açık kahverengi volkanik tufa kayalıklı büyükçe bir masa dağ üzerine konumlanmıştır. orvieto tufa kayalıklardan oluşan, nerede ise dikey 20–50 m yükseklikteki uçurumlar üzerinde bulunması ve bu uçurumların tam kenarında aynı tufa taşından şehrin savunma surlarının bulunması ile avrupa'nın en dramatik tarihsel şehir manzaralarından birini gösterir. şehrin üzerinde konumlandığı volkanik masa dağ paglıa çayı ve chiani çayı'nın tiber nehri'ne hemen bağlandığı bir düzlük ortasındadır."

  işte burası öylece, sanki yüzlerce yıl öncesine ait bir masal kent gibi duruyor. o küçük yerde bile, bir günde asla gezip bitiremeyeceğiniz kadar tarihi eser var. hele katedral. inanın fotoğraflar bile güzelliğini anlatmaya yetmiyor. 13 yy. sonlarına ait bu yapı, gotik mimariye ait bir şaheser. ama asla gülün adı'nın geçtiği manastır katedral gibi karanlık ve iç boğucu değil. tam tersi. sizi korkutmuyor, kendisine çekiyor.

  orvieto görsellerini de şuraya koyayım, dileyen bakar ama tekrar söylüyorum, fotoğraflar bu minik kentin masalsılığını asla yeterince yansıtmıyor.

  görseller
  hero