osman konuk

Kimdir?

osman konuk, 1961'de, afyonkarahisar'da doğdu. 1982 yılında istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi sosyoloji bölümünden mezun oldu. ilk şiiri izmir'de yayınlanan yeni sanat dergisinde yayınlandı (1978). yönelişler dergisinin (1981) kurucu kadrosunda ve ilk dönem yayın kurulunda bulundu. şiirleri oluşum, yönelişler, tan, ipek dili, kökler, kırklar, atlılar, ağır ol bay düzyazı, dergah, bachibouzouck, hece ve heves dergilerinde yayımlandı. halen izmir katip çelebi üniversitesi sosyoloji bölümünde doçent doktor olarak çalışmakta olan şairin üç şiir kitabı bulunmaktadır.


  1. modern türk şiirinin en usta şairlerinden biridir. ilk şiir kitabı "seni yalnız ben anlarım" yayınlandıktan sonra bir süre ortalıklarda görülmemiştir. bu süreçte herhangi bir dergide yazmasa da şair hiç şiiri bırakmadığını söylemiştir. 2006'da "tehlikeli belki"yi çıkararak yeniden bize keskin şiirlerini okuma fırsatı tanımıştır. tehlikeli belki'den 3 yıl sonra da "beyaz savunma" kitabını çıkarmıştır.
  2. Avangard sınıfına dahil edebileceğimiz bir şair. mağlubiyetin kabul edilmişliğinin sesi var mısralarında.
    Şöyle bir liste hazırlanmış : En iyi on şiiri
    kien
  3. okudukça ne zeki adamsın sen dediğim şairdir. ironinin bir 'sanat' olduğunu, herkesin harcı olmadığını hatırlatır insana.

    "kravatla aynı desen göğüs cebi mendilleri/ bir toplum sırf bu yüzden ölmüş olabilir mi?"
  4. tehlikeli belki ve beyaz savunma adlı önemli iki şiir kitabının şairi, yeni kitabı kırmızıda beklerken (bkz: edebi şeyler) 'den çıktı.