• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
Yazar Bilge karasu
öteki metinler - bilge karasu
öteki metinler bilge karasu'nun, otuz yıla yayılmış bir dönemde ürettiği ve çoğunu yaşarken yayımlamamış olduğu düşünsel/kuramsal ağırlıklı denemelerini, metinlerini, bunlarla birlikte okunabilecek notları ve okunmasında sakınca bulmadığını belirttiği günlüklerinden seçmeleri kapsıyor. füsun akatlı'nın yayıma hazırladığı bu metinlerde ağırlık kazanan "öteki" kavramına neden önem verdiğini karasu şöyle anlatıyor: "yirminci yüzyıl, ondokuzuncu yüzyılın kalıtını yüklenirken, geçmişin yanlışlarını bulup göstermiş, eleştirmiş, 'tanımaya'yı, tanımanın yollarını yeniden düşünmeğe, irdelemeğe çalışmış pek çok insanın konuşup yazdığı bir yüzyıl olmasına olumuştur ama, ne yazık ki, bu son yıllarına varasıya 'öteki'ne karşı davranışın en acımasız, en kanlı, en çılgınca örneklerini art arda sergilemekten başka bir şey yaşamamış görünüyor. 'gelişen teknoloji', en yararlı göründüğü alanlarda bile, ötekini ezmenin, ona usa sığmaz acılar vermenin bir başka adı olabiliyor. bu yazılarda, anlamağa çalışmaktan başka bir şey yapmıyorum. 'beriki' de, 'öteki'de benim, biziz, hepimiziz. 'biz'i anlamağa çalışıyorum. 'biz'i öteki'nden ayıran durumu anlamağa çalışıyorum. o kadar."

idefix
 1. ağrısız geçen bir gün, bir şeylere, bir şeye karşı kazanılmış bir gün.

  sevişmesiz, değişmesiz geçen her gün, bir şeylerden eksilerek giden, harcanan, yaşanmamış bir gün.

  yazı yazmadan geçen bir günse, ancak, o gün boyunca bir şeyler yaşanmışsa, yaşama bağışlanabilir. yoksa onun da ağırlığı bıner ölümsek omuzlara. "bir şeyler"in adını vermek, adını koymak, kolay değil.

  bir, bugün çok hasta, çok da üzüntülüydü. bir gece öncesini nasıl geçirmişse geçirmiş, o küçülme duygusu geri gelip boğmuş onu. içki. içmemek için alınan ilaç.

  bir de ilaçlarla kendimize yazık ediyoruz. büsbütün.

  bu acı, sıradan bir acı olsa, önemsiz görülürdü. oysa canına kıyma isteğinin küçücük küçücük girişim örnekleridir bunlar. bereket, küçücük.

  sf.82