• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
othello - william shakespeare
shakespeare'in en etkileyici trajedilerinden olan othello, insan doğasının değişmez özelliklerini benzersiz bir şiir dili ve isabetli ruh tahlilleriyle anlatır. eser, avrupa'nın rönesans dönemi türk imajını yansıtır.

shakespeare, tüm zamanların en çok sahnelenen oyunlarından othello'da, insanın her dönemde geçerli olan kıskançlık, hırs, aşk gibi duygularının trajik durumlarını keskin ve kusursuz yorumuyla en ince noktalarına kadar gözler önüne sermektedir.
 1. bu oyun, 1930'lu ve 1940'lı yıllarda türkiye'nin taşra şehir ve kasabalarında gezgin çadır ve halk tiyatrolarında yaygın olarak (bkz: arabın intikamı) adıyla temsil edilmiştir.
  ozeus
 2. ah güzel desdemona ! ah desdemona ! sana ne yaptılar? hiç hakettin mi bu büyük askına karsılık? nerede o serseri othello ,?!

  masaldan esınlenılen en güzel eserlerden biridir
 3. shakespeare'in en önemli oyunlarından biri olan bu eser hırs, kıskançık gibi insan doğasının barındırdığı tehlikeli duyguları anlatır. mağrip(*:kuzeybatı afrika bölgesi)li olan othello, bir senatör olan brabantino'nun kızı desdemona ile evlenir. başta brabantino bu ilişkiyi istemez. othello'nun kötü yürekli sancak çavuşu iago ise itibar ve konum istediğinden dolayı bu durumu kullanır. othello ve desdemona'nın etrafından çeşitli oyunlar oynar.

  günlük yaşamımızda karşımıza çıkan bir çok duygunun ne tür sorunlara yol açabileceği anlatılan bu başyapıtı bir solukta okudum. göze en çok çarpan şeylerden biri ise shakespeare'in günümüzde bile devam eden sosyal sorunlara değinebilmiş olmasıdır.

  "namus dediğiniz elle tutulmaz gözle görülmez,
  ona sahip olmayanlar bile,
  sahipmiş gibi görünürler çoğu kez."