1. her cuma esenler, her pazar da edirne otogarını ziyaret ederek yazıhane çalışanlarından sonra en çok ziyaret eden insan olmayı başardığım yerler.
 2. ürkütücü yerler
  ne zaman tek başıma bir otogara gitsem başıma bir şey gelecek, duygusuna kapılıyorum
  bunda aşti'nin 'tanımadığınız kişilerin yiyecek-içecek ikramlarını kabul etmeyin' anonsunun payı da yok değil hani
 3. otogar kelimesinin tanımı bende esenler otogarı'dır.

  geçen ay hayatımda ilk defa esenler otogarını gördüm. değişik demir kapılı bir yerden giriş yaptık. 10-15 otobüs, minibüs ve otomobiller vardı. "iyiymiş lan ağaç mağaç da var otogar işte hepsi aynı." diye geçirdim içimden. geçirmez olaydım. sağa doğru bir döndük ki sormayın gitsin. tüneller, girişler çıkışlar, kat inmeler kat çıkmalar yaşandı. otogarın içine viyadük yapmış adamlar viyadüğün altında mercedes servisi var.

  bir ara baktım camı buhardan görünmeyen esnaf lokantaları, içinde bir tane 30 yıllık araç olan servisler, çocukluğumdakilerin aynısı berber dükkanları. gencecik adam olduğum halde bir ara 70'lere gittik sandım. artık o insanlar otogardan hiç çıkmayıp o yıllarda yaşamaya ve mesut olmaya devam mı ettiler yoksa efe tur aracı wormhole falan mı buldu orasını bilemeyeceğim.

  bir de en üst katı varmış bunun gerçekten otobüslerin durduğu ve bizim indiğimiz yer varmış. lan otogara girmemizle otobüsten inmemiz arasında 20 dakika var allahsızlar. bu nasıl iş?
 4. otogarımız biricik aşti'miz (ankara şehirlerarası terminal işletmesi) var adının konulması süreci bile ülkede bir ton politik tartışmaya sebep olmuştu. ilk olarak "aşot" (ankara şehirlerarası otobüs terminali) denilmişti. bir aklıevvel ermenice erkek çocuk demek bu zinhar olmaz deyince değiştirildi. sonra "aşti" oldu. ama tartışma bitmedi. başka bir enteresan insan çıktı "aaa bu kürtçe barış anlamına gelen "aşiti" sözcüğüne benziyor" dedi. pek okuyan bir toplum olmadığımız kesin de, niyet okuyucu bir toplum olduğumuz açık değil mi?
 5. ankaralılar için öyle bir kullanım yoktur, onlar aşti der geçerler. çok da önemsenmeyen uzun adıyla: ankara şehirlerarası terminal işletmesi.

  ankaralı olup da uğramamış, çevresinden geçmemiş olan yoktur sanırım. esenler olsun alibeyköy olsun daha kısıtlı bir kitleye hitap ediyor, ama aşti öyle mi, her kesimden ve her yaştan insanı bulabileceğiniz gerçek bir türkiye minyatürüdür. o çığırtkan abiler, bir yanda yanınıza sokulan ve "istanbul'a mı appla" diyen dayılar, asker uğurlayanlar, okumaya gidenler, okumaya gelenler, akrabalar, düğün dernek takımları, hasta yakınları derken bildiğiniz minyatür bir türkiye. geceleri yaşattığı tedirginlik bile aynı.
 6. her hüzünden insan vardır otogarda.
  bazısı sigarasını içli içli üfler göğe doğru.
  kimisi soğuk kolonlarda dindirmeye çalışır içindeki acıyı.
  kimisi de benim gibi bir sonraki ziyaretim mutlu olacak umuduyla hisler döker her santimine.
 7. esenler için konuşuyorsak, leştir. böbreği kaptırmadan, mordor dehlizlerine düşmeden ayrılırsanız ne âlâ.