otostop - youreads  1. bir öneri olarak, sizin için duran araç veya insanları gözünüz tutmadıysa tam tersi yöne gideceğinizi söyleyebilirsiniz. bir de ayarladığınız bir arkadaşa düzenli olarak bindiğiniz aracın plakasını ve o sırada bulunduğunuz konumu gönderebilirsiniz. yolda başka otostopçularla karşılaşırsanız, arada buluşmak için bir şehir belirleyip birbirinizden haberdar olabilirsiniz. ben şu zamana kadar, çok yavaş giden bir tırda delirmek üzere oluşum ve sarhoş bir sürücüye denk gelişim dışında bir sıkıntı yaşamadım ama bu yaşamayacağım anlamina gelmiyor tabi. fakat tavsiye ettiklerim arasında, eğer yolda karşılaşırsam başka otostopçularla belli aralıklarda buluşma kararının faydasını çok gördüm. muhtemelen ilk yolculugunuzdan sonra ulan ben bir daha şehirler arası ulaşım araçlarını kullanmam galiba diyebilirsiniz. daha geçen, sabah bir kıyı kenarı yerleşim yerinde sakızlı kurabiye yerken, akşam dağların arasında, kayaların arasından çıkan soğuk bir suyun kenarında, çay içip yıldız sayıyorduk.
  2. yarın sabah yola çıkıyorum. bu sefer geniş bir dersim gezisi yapacağız. çadırları aldık. oradan van'a gitmek gibi bir hevesin varlığı gözümüzün önünden geçti lakin henüz karar vermedik. duruma göre bir haftalık rotamız var. eğer bir kaç kişiye söz vermemiş olsaydı arkadaş, ankara üzerinden bolu da ikinci seçenekti lakin olmadı.

    mutlaka termos edinin. küçük bir çaydanlık sabah kahvesi ve akşam çayı için birebir. kocaman kocaman kamp malzemesi listelerine kanmayin. önce nasil kamp yapmak istediginizi (şehire uzaklığına, herhangi bir araca bağımlı/bağımsız oluşunuza, kişi sayınıza, kamp bölgesinin arazi yapısına, rota planınıza, hayvanlarla karşılaşma ihtimalinize, daha önce kamp yapılmış bir arazi olup olmamasına, bütçenize vs. göre alışveriş yapın) belirleyin.

    benden daha tecrübeli arkadaşlar vardır burada ama otostop ve kamp için önerilerim bunlar.