1. (bkz: şakaysa hiç komik değil ciddiyse çok komik)

  edit: bi de özelden laf atarlar "kudur" diye. peh inanın, tekçi-milliyetçiliğe karşı bir insan olarak böyle partilerin kurulması benim anca işime gelir. çünkü anadolu gibi çorbada 3,5 ergen irisinin "ırk" örgütünü kimse iplemez blie, anca itibarsızlaştırır milliyetçi kuramı ki o da işime gelir zaten.
 2. demokrasi yanlısı birçok insan böyle bir partinin kurulmasıni istemeyerek kendileriyle çelişiyor. rahatsızlık duyuyorsaniz oy vermezsiniz olur biter, neden bu kadar ağlayıp sizlaniyorlar anlamıyorum. zira bu ülke hdp gibi pkk yandaşı bir partiye bile mecliste yer vermistir.
  hadi kardeşim işinize bakın kalabalık yapmayın.
 3. aman ali rıza bey ağzımızın tadı kaçmasın partilerine tepki olmuştur. partinin en azından ne yapacağı, neye yöneldiği ve hedef kitlesi belli. sözüm ona mevcut partilere bakıldığında mhp'nin kime neye yarandığı belli değil, chp kemik tabanı her ne kadar konumunu korusa da genel anlamda birlikten, örgütlenmeden uzak. hdp tamamen bir kaos. bu partinin misyonu nedir diye sorsanız herkes farklı bir cevap verir. akp'yi saymıyorum bile.

  diyeceğim o ki kendi şemalarını çizmişler, hedefleri belli, sapma oranı düşük. ha ne kadar ilerler? baraj kaygısı ile gönüllü olan insanlar da oy vermeyecektir ama insanların eleştirmesi de çok saçma. oy vermezsin olur biter. niye bu kadar ürkütüyor varlığı?
 4. varlığından şimdi haberim olan parti.

  milliyetçilik, hatta ırkçılıgi temel almalari kötü.

  milli eğitim programları, en azından imam-hatip mevzusu güzel görünüyor fakat içi ne kadar doldurulur bilmiyorum.

  bana biraz akp komplosu gibi gelen parti. milliyetçi oylar mhp-iyi p- ötüken arasında bölünürse hiçbiri barajı geçemez, bu da yine akp'nin işine gelir. boyle zırt diye ortaya çıkmaları da bakın çok enteresan, zamanlaması manidardır.

  bir de üstüne imam-hatiplerin kapatılması falan var ya, daha şimdiden mitingleri görür gibiyim:

  "kardesleriimm bunlaarrr imam-hatiplere düşmaaan, bunlaaaarr dine düşmaaaan! imam-hatipleri kapatacakmis, sen kimsin yaaa!??"

  partiyi kim kurdu vs bilmiyorum, benim komplo teorilerim de belki saçma geliyor ama ibb seçimlerinde akp sırrı süreyya ile sol oylarını bölmedi mi?

  iyi parti, mhp'ye güzel bir alternatif olmuştu, pek çok ülkücü tanıdığım ve benim gibi sağ'dan tiksinmis ama sol'dan da umudu kalmamış kendi halinde insanlara da umut olmuştu. sanki biraz onların da önünü kesmek için yapılan bir hamle gibi.

  akp iktidar olmasın da iyi- ötüken-dsp kim olursa olsun çok iyi olur çok da güzel olur.
 5. neden bu kadar yaygara koparılıyor anlamış değilim. neticede bu ve benzeri partilerin hitap ettiği kesimin %90'ı 18 yaş altı ergenlerden oluştuğu için alacağı oy oranı % 0.1'in altında olacaktır. internette esip gürlemek kolaydır. sert söylemleriniz radikal çevrelerce benimsenebilir ama iş icraate gelince (oy vermek gibi) internette esip gürleyenler ortadan kaybolur. çünkü çoğu daha oy kullanabilecek yaşta dahi değildir. mesela osman pamukoğlu vardı bi ara. hepar diye bir parti kurdu. internette coştukça coştular. "paşam sizinleyiz", "pkk'yı anca osman paşa bitirir", "pamukoğlu meclis'e" falan filan. seçim sonucu ne mi? hüsran. sonra adam sitem etti destekçilerine.. aslında sitem etmekte haksızdı çünkü takipçilerinin yaş aralığını görmemekte diretti.

  bakın kimsenin siyasi düşüncesi, hayat görüşü vs. umrumda değil. yeter ki kaypak olmayın, görüşlerinizi sandığa da yansıtın. "dostlar alışverişte görsün" misali internette esip gürleyip, sandıkta kaçmayın. "destekliyordum ama baraj altında kalacak diye vermedim, yoksa süper parti" sahtekarlığının arkasına sığınmayın. daha oy bile kullanamıyorken 40 yıllık siyasetçi gibi ahkam kesmeye çalışmayın.

  tanım: tabela partisidir. fazlası değil.