özdemir erdoğan - youreads

 1. 17 Haziran 1940 tarihinde İstanbul’da doğdu. Annesi klasik batı müziği piyanisti ve dayısı keman ve piyano çalan klasik müzik sanatçısıydı. İlk müzik eğitimini küçük yaşlardan itibaren ailesinden aldı.

  1960 yılında ticaret lisesinden mezun oldu. Askerliğini yedek subay öğretmen olarak Adıyaman, Besni Araplar köyünde başöğretmen olarak tamamladı. Bu arada yedek subay eğitimi gördüğü Denizli’de bass’çı Eray Turgay ile tanıştı. Onun tavsiyeleriyle jazz sever bir ortamla ve jazz müziği ile tanıştı. Arif Mardin, İsmet Sıral, Emin Fındıkoğlu, Süheyl Denizci, Nejat Cendeli, Erol Pekcan akla gelen ilk isimlerdendi. 1962 - 64 yılları arasında dünyanın tanınmış gitar hocalarından Andreas’tan klasik gitar dersleri aldı. Daha sonra İsmet Sıral orkestrası ile kuzey ülkeleri ve daha çok İsveç’te profesyonel müzik kariyerini geliştirdi. Dünya jazzcılarıyla tanışma ve çalışma fırsatını buldu.

  1968 yılında İsmet Sıral Orkestrası dağıldı. Bu orkestranın ağırlıklı üyelerinden oluşan ilk profesyonel orkestrasını 14 Ekim 1968 tarihinde kurdu.

  1968 yılının en iyi gitaristi ödülünü aldı. 1969 yılındaki çalışmaları sonucu ilk altın plak ödülü geldi. “Duyduk duymadık demeyin.” Daha sonra 1971 - 72 yıllarında çeşitli uluslararası ödüller geldi. 1972 yılında Atina Olimpia ve İskenderiye festivallerine iştirak etti.

  1974’ten itibaren Türk Müziği, Türk Halk Müziği ve diğer etnik müziklerle ilgili çalışmalara başladı. O günlerin tek yayın organı TRT ve bu kurumun en önemli müzik otoritelerinden Nida Tüfekçi’nin teşviklerini gördü. Aşık Veysel'den alınan “Uzun ince bir yoldayım” düzenlemesi sanatçının yeni yorumyla TRT repertuarına girdi.

  1975 yılı sanatçının bestecilik yıllarının başlangıcıdır. 1976 “Canım senle olmak istiyor” albümü Milliyet gazetesince yılın albümü seçildi. 1977’den itibaren Türk Müziği çalışmaları daha ağırlık kazandı. 1979’da TRT hafif müziği ödülü geldi. 1984 yılında kendine ait bir plak şirketi kurdu.

  1984 yılında “Bahar şarkıları” ve “Aşkımız şarkılarda yaşasın” kasetleriyle büyük ilgi gördü.
  1990 yılında TRT Altın Anten Yarışması'nda birincilik ödülü aldı.

  1991 yılında ABD, Hollanda, Almanya, İsviçre ve Fransa’da çeşitli festivallerde 'Özdemir Erdoğan sentezi' ile başarılı çalışmalar yaptı.

  1994 yılında “Türk Müziği Yorumları” ve 1996’da “Türk Halk Müziği Yorumları” kaset ve CD'lerini çıkarttı. Gençliğin kendi kültür değerlerinin farkına varması işlevini yerine getirildi. Yukarıda bahsi geçen her iki albüm, 1997 itibariyle 100.000 kaset ve 250 CD’nin üzerinde satıldı.

  Aralık 1998’de T.C. Devlet Sanatçısı ünvanı verildi.

  ropörtajlarında sadece müzikten,harika caz yorumlarından ve bestelerinden bahsetse çok daha fazla seveceğim sanatçı..

  http://f-action.wix.com/ozdemirerdogan