• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
özgürlüğün islami yolu - mustafa akyol
mustafa akyol, 2011’de ingilizce yayımlanan ve türkçe baskısı için gözden geçirdiği kitabında müslüman dünyadaki “özgürlük açığı”nı ele alıyor.

ve şu kritik soruyu soruyor: müslüman dünyadaki otoriter rejim ve akımlar, islam’dan değil de, acaba dünyanın bu kısmında kökleşmiş siyasi kültürler ve sosyal yapılardan kaynaklanıyor olabilir mi? başka bir ifadeyle, acaba otoriter müslümanlar, hasbelkader müslüman olmuş otoriter insanlar mı?tüm dünyayı ilgilendiren bu temel sorunun ardından, islam düşüncesindeki “bireyci” ve “hürriyetçi” damarı gözler önüne seren akyol, okurlara özgürlükçü bir islam’ın pekâlâ mümkün olabileceğini de gösteriyor.


  1. mustafa akyol'un kitabı. kendisi devrin dertli, vicdan sahibi akademisyenlerindendir. islam'ın yanlış anlatılışına tahammül edemeyip bedenini, aklını, ruhunu siper ediyor cihad aslında böyle bir şeydir dercesine.
    kitapta baskıyla erdem oluşmayacağını tarihten sahneler sergileyerek anlatmış. zamanın değişmesiyle hükmün değişmesi, islamcılığın allah'tan uzaklaşması gibi pek çok konuya kendi perspektifinden yorum getirmiş.