palinka - youreads

  1. çeşitli ülkelerde sahiplenilse de yasalara saygı gereği macarlara ait diyebileceğimiz bir alkollü içki türü. çünkü anlatılan doğru ise bu yüzde kırk - elli alkollü içkinin menşei macar yasaları ile kanuna kurala bağlanmış..."macar topraklarında yetişen meyvelerden, macar toprakları içinde üretilen içkiye palinka denilir" demiş adamlar; saygı duymak gerek.

    yanlış anlamadıysam yapımı bizim boğma rakı gibi tadı ise votkaya yakın olsa da çok daha sert. özel kadehlerde (meyve aroması ve kokusu çabuk kaybolmasın diye ağzı dar) bir parmak boyu kadar servis ediliyor. burada parmak hesabı önemli tabii; parmağı dik tutarsanız masadan kalkışta dünyayı yatık görme ihtimali yüksek :)
    mesut
  2. macarlar palinkayi bizim rakı içtiğimiz gibi icmiyorlar. ağrı kesici ve daha çok hazmı kolaylaştırıcı olarak yemek sonrası içiyorlar. budapeste'ye gittigimde aldim yani bende var ama hiç icmedim. icen macar arkadaşlarım çok kaliteli, çok iyi bir palinka olduğunu söylediler, babamsa bunlara ragmen pek tutmadı ki ünlü macar şarabı tokayi çok sevdi.

    ekleme: senede bir gittiğim tatil ve çok çok özel günler dışında alkol kullanmıyorum. yanımda icilirken bile bir yudum double espresso macchiatomdan ve bir yudum uludağ premium sodamdan alır hiç uymam alkol alanlara.^:swh^