1. palovit rize ili çamlıhemşin ilçesinde bulunan, içinde 15 km'lik şelalesi de olan bir vadi. kaçkar dağlarının içinde bir doğa harikası. burada bulunan 10 metrelik 32 cm çapındaki şimşir ağacı meşçereliği dünyada tek.

  şu sıralarda palovit'e bir eğlence merkezi (macera parkı) kurulması gündemde. bölge halkı vadilerine hiçbir beton yığınını sokmamakta kararlı. palovit vadisi ile ilgili gelişmelere sosyal medyadan #palovit ve #firtinazatenmacera başlıklarından ulaşabilirsiniz.

  fırtına inisiyatifinin palovit ile ilgili açıklamasının bir kısmı şöyle:

  •fırtına inisiyatifi, ticari faaliyetin içeriği, yapılaşmanın niteliği ve amacı ne olursa olsun, vahşi, el değmemiş ve bu niteliğiyle kalması yaşam için hayati önem arz eden bölgedeki tüm yapılaşma/inşa girişimlerinin istisnasız karşısındadır.

  •fırtına inisiyatifi, vadinin ev sahipliği yaptığı alüvyonal/doğal yaşlı ormanlar ile endemik türde flora ve faunanın varlığını sürdürmesi için, bu benzersiz yaşam alanına asla müdahale edilmemesi gerektiğini, bu varlığın sürmesinin, bölgenin bu haliyle korunmasına bağlı olduğunu hatırlatır.

  •fırtına inisiyatifi, söz konusu girişimin, bugüne değin çevre mücadelesinde duyarlı bir duruşa sahip olduğunu düşündüğümüz yerli bir şirket eliyle gerçekleşmesi sebebiyle şaşkın, üzgün ve öfkelidir.

  •fırtına inisiyatifi, doğa söz konusu olduğunda en yüksek itidali, sağduyuyu sergilemesi gerekenlerin, yapılan ticari faaliyeti “halkla ilişkiler” yüklü söylemlerle meşru göstermeye çalışmasına, en nihayet kar amacı güden bir girişimi, ‘tabii hayata zarar verilmeyecek’ iddiasıyla rasyonalize etme çabalarına aldırmamaktadır. inisiyatif bu söylemsel inşa ile; “bir kaç ağaç kesilmiş, ne olmuş yani” yüzsüzlüğü arasında çok uzun bir mesafe olmadığı kanısındadır. inisiyatif için, el değmemiş bir bölgenin aksi yönde değişmesine yol açması bağlamında, bir hidroelektrik santrali ile bir macera parkı arasında fark bulunmamaktadır.

  •fırtına inisiyatifi, bugüne değin olduğu gibi bundan sonra da doğal yaşam alanlarının korunması hususunda her tür demokratik/hukuki eylem hakkını son sınıra kadar kullanacak, vadilerini tüm sermaye gruplarına karşı geçilmez kılacaktır. inisiyatif, projelerin afilli katolog cümlelerini ve proje sahiplerinin kıravat takıp takmamasını önemli bulmamaktadır.

  •fırtına inisiyatifi söz konusu şirketi; ünlü sloganının gelecekte; “gittum, gördum, içina siçtum” olarak anımsanmaması için, gerekli ve kendine yakışan duyarlılığı göstermeye, yaptığı bu önemli yanlıştan dönmeye davet eder.

  gittum, gördum, içina siçtum olmasın!
 2. 15 metre yükseklikten dökülen, en kuvvetli debilerden biri olan şelale ile bu sene gittiğim karadeniz turunda tanıştım.
  gözleri yeşile alışık olmayan, kurak yer insanını etkiliyor karedeniz haliyle.
  palovit de vurulduğumuz yerlerden biri.
  öncelikle 2021 ağustosunda gittiğimizi belirtelim. siz gittiğinizde değişmiş olabilir.
  inanılmaz kalabalık ve arap dolu.
  arabayı beriye koymayı denediğimizde, jandarma geldi ve ileri koymamızı söyledi.
  hınca hınç insan dolu , çok dar ve bozuk yoldan geçerek, arabayı ileriye bırakabildik.
  pandemi döneminde demir trabzanlardan, birbirimize sürtüne sürtüne ,şelalenin altına kadar gidebildik.
  enfesti.
  geri dönüş yolunda, mısırcı apla ile sohbet ettik, apla kızını hatay'a gelin verdiğini söyledi. uzun uzun konuştuk, görüşmek üzere dedik ve ayrıldık.
  mısır ucuz, çay pahalıydı.
  palovit şelalesi güzel, ortam kaotik, mısırcı apla ile muhabbet şahaneydi.
  gitmek için kararsızlar var ise; gidip görün...
  güzel bir doğal güzellik.
  https://www.youtube.com/watch?v=YyjKGqxx6Iw