1. yalnızca, ilaç prospektüslerinde belirtilen yan etkilerin neye göre belirlendiği konusunda fikri olmayanları ve ilaç deneylerinde yalnızca hayvanların kullanıldığını sananları şaşırtacak durum.
  fox haberde, türkiye'de böyle bir kurum olduğunun belirtilmesi sanırım birçok insan için şok etkisi yaratmış ancak ilaçların tıbbi geçmişine göz attığınızda bunun zaten yurtdışında yıllardır gayet sıradan bir şekilde uygulandığını, denek olarak geçimini sağlayan insanlar olduğunu ve hatta eski tarihli bir sürü filmde bunun örneklerini görebileceğinizi belirtmek isterim.
  alfa
 2. rosky
 3. bunu yapmakla böbreğini satmak arasında tek fark yasal olmasıdır.
  ramel
 4. hayvanlar üzerinde, veya ne yapıldığından bihaber az gelişmiş ülke vatandaşları üzerinde (en yaygın olarak afrikalılar), kısacası etik ve ahlak dışı şekilde hiçbir rızası olmayan her türlü canlı üzerinde test yapılmaması için uygulanan yöntemdir.

  bedene her türlü müdahalede (tıbbi deney, ameliyat, seks, vb) karşılıklı rıza esas olmalıdır.
 5. türkiyede çok yaygın olmamasına rağmen dünyada sık başvurulan yöntem.gerekli önlemler alındığında çok riskli bir durum değildir.denek olarak para almak ilk bakışta rahatsız edici bir durum gibi durur.sağlığa karşılık para alınır gibi bir algı oluşur fakat durum tam olarak öyle değil.sağlıkla ilgili bir kesin olarak bir risk oluşturur diyemeyiz.profesyonel bilim çalışmalarıdır.araştırma geliştirmeye katkı sağlar.
 6. şu tip araştırmaların yapılabilmesine de zemin hazırlaması temennisiyle.
 7. ilacin cinsine ve on gorulen yan etkilere gore icerisinde olabilecegim olusum. mesela kellikle alakali bir ilacsa bu paraya gur saclarimi kaybetmeyi goze alabilirim.
 8. orospulugun bile, yaninda kutsal bir is gibi gözükecegi türden, bir bedeni satma eylemi.
 9. keşke ilaçlar 1+2= 3 şeklinde üretilse de böyle şeylere gerek kalmasa. ama ne yazık ki, ilaç bulunduktan sonra bazı fazlar uygulanıyor. bundan sonra toplumun kullanabileceği hale geliyor. toplum ilaç kullanmaya başladığı evrede bile oluşan yan etkiler bildirilip ilaç prospektüsüne ekleniyor.
  yani o gönüllüler olmasa gönülsüzler üzerinde bu etkiler belirlenmiş olacak. ek olarak o gönüllü insanlar üzerinde denenmeden önce gönülsüz hayvanlar üzerinde deneniyor ilaçlar. onların durumu daha kötü diye düşünüyorum.
  sonuç olarak gerçekten kötü bir şey, ancak olmasa şimdi kullandığımız ilaçlar ne kadar güvenilir olurdu bilemiyorum. başka bir çözüm de düşünemiyorum.