para kazanmak isteyenlere tavsiyeler - youreads

 1. kırk yıllık orospuyum böyle yarrak görmedim atasözünü aklınızdan çıkarmayın. bamyaya at siki demezseniz satış konusunda adım atamazsınız.

  insan psikolojisini çözemeyen insan ticari hayatta başarılı olamaz. bir insana bok verin bunu milyon dolara sat deyin. yeterince zeki ve hayalgücü genişse satar. verin birinin eline pırlanta bunu sat deyin satamaz. pırlanta denilen şey bir boka yaramayan bir element. bok dediğiniz şey gübre. hayatın devamlılığı için gerekli bir madde.

  lisedeyken okul sonrası balıkçıda çalışmıştım. fiyatları tamamen bizim satın aldığımız kişiler belirliyor. bizim balıkçı aldığı fiyata yüzde yirmi beş kar koyup satıyor.

  hamsi sat dediler. tartıp satıyorum. tek yaptığım bu. buyur teyze. bir kilo hamsi ver. tartıp veriyorum.

  sonrasında diğer balıkları satmaya karar verdim. baktım çupra diye bir balık satıyoruz. kilosu diyelim ki yirmi lira tartıp satıyorlar.

  ben boylarına göre ayırdım. napıyorsun sen ya amuğa koyayım dedi yılların balıkçısı. ben tezgahta gelen müşteriye ablacım bu balığın büyük olanını hayvana versen yemez. kuzu ile koyun bir olur mu diyorum. küçük balıkları otuz liraya gazlıyorum. büyüklere on beş lira etiket koymuşum.

  sonrasında küçük balıklar azaldı. büyük balıklar duruyor. patron geldi yapacağın işi sikeyim şimdi bu büyükleri kimse almaz ne yapacağız dedi. ya ali abi derdini sikeyim dedim. etiketleri değiştirdim. gelen m0şteriye bu balığın küçüğü yenmez kuranda geçiyor inançlı insan satmaz ama bizim patron satıyor dedim. büyük balıklar bitti.

  sadece insan psikolojisi okuyan her insan para kazanır. mal insan ise sadece öğrenilmiş çaresizlikle yaşar. kafayı kullanın gençler.

  edit: niye bıraktın bu işi diyen olmuş. tıp fakültesine girdim. sonrasında sinema işine girdim. ticarete atıldım vs vs. balıkçı patron 19 yaşımda gel sen yönet demişti. yanlış anlaşılmasın yüz kadar çalışanı vardı.