1. lego'nun buildable figürleri.

  insafsızlar çok pahalıya satıyorlar ama legolande gittiğimde bu benim olmalı diye kutulara yapışıp kendime hediye almak için bi bahane buluyorum.

  pişman değilim.

  edit: ulan herkes ne kadar sanata, kitaba, eğitime falan harcıyormuş parayı. allahtan clifford ortalamayı düşürüyor da kendimi çok kötü hissetmedim.
 2. (bkz: su)

  öyle sıradan su değil ama, havaalanından. ben almadim zaten, pek yüce, pek cömert biri almisti basım ağrıyordu ilaç iceyim diye. 4 lira suya verdiğini duyunca baş agrim geçti ama sol kolunda bir uyuşma, göğsümde sıkışma hissettim. kalpten gidiyordum. :)

  kendi adıma yaptığım ve en çok içimi acıtan harcama hatay'da son bir künefe yemek için uçağı kaciriyordum havaalanına taksiyle gittim. ben ist. atatürk gibi yakın sanıyordum, 90 lira yazdı taksimetre. uçak biletini 70 liraya almıştım. hala acısı içimde.

  bir de yazma eserlerin dijital kopyaları için süleymaniye, ist üni. gibi kutuphanelere sayfa başına para verip aldığım yazmalar var. ist üni., sayfa başına 1 lira alıp cd'ye yukluyordu. bir cd' ye 120 lira vermiştim. vicdansizlar!
 3. hario kahve ekipmanı aldım, normal şartlarda çok pahalı ve ihtiyacım yoktu, 5 yıllık bodum marka french press hayli hayli işimi görüyordu. derken bir gün 700 tl'ye delonghi espresso makinesi almaya karar verdim, sonra araştırınca hario pour over dedikleri kahve filtrelemeyi öğrendim. şöyleki kahve öğütücü 230 tl, çaydanlık 160 tl, dripper'i 75 tl, 2 tane mug 200 tl bir de kavanoz gibi bir şeye 140 tl bayıldım. normalde harcamayacaktım ama nasıl olsa 700 tl benden çıkacaktı düşüncesi ile vicdanen rahat bir şekilde gömdüm. sanırım böyle bir satış tekniği var önce ihtiyacım var hissi; sonra öz şımartma ile kendini özel hissettirme, diğerini alacağına bunu al terazisi. beni vurdukları yer şarabı, rakıyı, viskiyi, çayı ve kahveyi hep lezzetli içme isteği, bu kadar ekipmana bir de paşabahçe kupası aldım kadro tamamlandı, robusta ve arabicalara istediğin müdaheleler ile suyun derecesine filtre sürelerine etki ederek emek harcamalı kahve üretiyorsun,içimi hoş, ruhsuz makine kahvesine göre doğru bir icraat olsa da halimiz şu; sanki o sidik kokulu barlarda su eklenmiş tekel biralarını gömen biz değil sanki 3'ü 1 aralarla tang meyve sularını içen ebemmiş gibi şimdi ideal bira soğukluğu gibi, kahve 94 derecedeki su ile mi 98 mi sorularını soruyoruz, bunlar hep başak burcu hassasiyeti...hep eleştiri hep iyiyi arama güdüsü, biraz da cepteki 3 kuruşun batması.
 4. kitaba, eğitime yapılan harcamayı paraya kıymak olarak görenleri göz önüne seren başlık. şaşırdım açıkçası hem kitapları sevip hem de buna para kıymak olarak bakılmasına. yapılan en mantıklı harcamadır halbuki. eğitim, kitap, dergiler bunlara verilen para en normali olmalı bence. gıdaya para kıymak olarak bakılmalı. çünkü gıda ürününe harcanan para ile memnuniyet ilişkisi daha sıkıntılı.
  sezgi
 5. anlaşıldığı kadarıyla herkesin parası var. ne güzel!!
  lan bi ben miyim gününü sadece bir simitle geçiren.

  saka deyin kalbime inecek. lan borçla borç kapatiyoruz milletin suratına bakacak hal yok. efendimiz kalkmış makyaja para harciyorum diyor. iddaa ya para veriyorum diyor.

  tanim: vay amk. genç yasimda " ben yoruldum hayat" şarkısını dinlettiniz bana.

  haa bu arada benimde var kıyıp aldığım, orta adıyaman iki ayda bir 20(yirmi) tl.
 6. -şarap, tekila, viski
  -saç boyaları
  -şiir ve çizim teknik kitapları
  -sigara
  -kfc kova
  -yağlı boya, tuval
 7. en yakin ornek olarak iki gün önce, x marka bir pantolon gordum ve çok beğendim. cebimdeki son 140 liranın 130 lirasını ona verdim. şimdi memlekete gidecek otobüs bileti paramı yemiş olduğumdan öğrenci evimde pantolonumla oturuyorum.
 8. gitar ve müzik ekipmanları kadar (telleri, bakım yağları, kulaklıklar) para harcadığım başka bir şey yok sanırım. üstelik mesleğim de değil bu. tamamen tutku. ama harcadığım her kuruşu seve seve harcıyorum.
  jimi
 9. kitap ve eğitim. ister üniversite ister yüksek lisans, sertifika programlari vs. eğitime verilen paraya değer.
 10. kırtasiye malzemesi.. her gördüğümde mutlaka alıyorum, ihtiyacım olsun olmasın.. rengarenk halleri, farklı tasarımları ister istemez beni büyülüyor..