pardus - youreads  1. Kendi paket yönetim sistemini kullanırken debian tabanlı hale gelmesi tartışma konusu olan, türkiye kaynaklı geliştirilen bir dağıtım. Fatih projesi ile okullara kurulan akıllı tahtalarda bu işletim sisteminin olacağı söylense de gördüğüm kadarıyla bu söylenen yapılmamış. Kiminde hiç pardus yok, kiminde sanal olarak kurulu. Bilim sanayi ve teknoloji bakanının en az yerli araba kadar önemli olduğunu söylediği proje *
  2. ilk çıktığı zamanlarda çok ümitliydim geliştirilsin istiyordum. aldım yükledim kullandımda hatta ama ileri gideceği yerde geriye gitti düzgün geliştirilmedi.

    aslında asıl istediğim bu tam geliştirilip kamu kurumlarında kullanılmasıydı. windows'a o kadar para vermek yerine şu kullanılsaydı ne güzel olurdu.
  3. anadolu parsı anlamına gelmektedir. üzerine gidilseydi bizim diyebileceğimiz milli bir işletim sistemi olabilecekti. umarım çalışmalar devam eder.
  4. kamuda özgür yazılım kullanımı ve okullarda teşvik edilmesi fikri açısından güzel bir girişim. ancak pardus çıktığı günden beri gerekliliğine akıl erdiremedim. hem sayı hem birikim açısından kısıtlı insan kaynağı ile kendi başına bir linux sürümü icat etmek yerine tüm dünyada binlerce kişinin emeğinin ürünü olan yaygın bir distroya katkıda bulunmak ve türkçeleşmesine kaliteli vakit ayırmak çok daha sürdürülebilir olmaz mıydı? pardus projesi bana devlet geleneğinin dış dünyaya karşı şüpheciliğinin, kapalılığının ve uyumsuzluğunun bir yansıması gibi geliyor.
  5. kde'yi en güzel kullanan dağıtımlardan biriydi. hatta belki de en iyisiydi. ancak -daha önce de kısmen dendiği gibi- kendi paket sistemini oluşturup bunu kullanmak gibi bir işe girişileceğine en azından kubuntu depoları kullanılsaydı çok daha iyi olabilirdi. zamanında bilgisayarıma kurup çok beğenmeme rağmen tekrar dağıtım değiştirmemin en büyük nedeni uyumlu program yetersizliğiydi (olanlar da genelde programların eski sürümleriydi).

    bu arada pardus için kullanılan "milli işletim sistemi" tabiri ilk duyduğum andan beri bana itici geldi. pardus olsa olsa en fazla "milli linux dağıtımı" gibi bir şey olurdu ki bu da linux'un genel mantığına ve felsefesine aykırı bir şey.