• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
paris bir şenliktir - ernest hemingway
paris bir şenliktir (orijinal adı: a moveable feast) amerikalı yazar ernest hemingway tarafından 1920'lerde paris te geçirdiği yıllarda yazılmış anı yazılarından oluşan kitap. kitap varolmaya çalışan genç bir yazar olarak hemingway'in ve onun ilk karısı hadley'in yaşamından anıları anlatır.

paris bir şenliktir, birçoklarına göre hemingway in en iyi yazılarının yeraldığı kitap olarak değerlendirilir. kitap onun ölümünden dört yıl sonra, 1964'de dördüncü karısı mary heminway tarafından yayımlanmıştır.

kitap hemingway in 1920'lerin parisinde yaşadığı tecrübeleri, başından geçen hikâyeleri ve onun şahsi gözlemlerini içerir. kitabında günümüzün modern paris inde bile kolaylıkla bulabileceğimiz kafelerin, barların, otellerin ve binaların açık adreslerini yazmıştır. kitabın adı hemingway in yakın arkadaşı ve papa hemingway'in yazarı olan a.e. hotchner'ın paris'te hemingway'i ilk ziyaretinde söylediği;
“genç bir insan olarak paris te yaşayacak kadar şansın varsa,geri kalan hayatında nereye gidersen git,paris senin içinde bir şenlik olarak kalacaktır.”
sözünden gelmektedir.


  1. okuduğum en güzel anı kitaplarından biri. paris’te yaşadığı mutsuzluk, mutluluk, istekler hepsini çok insani anlatıyor. hemingway’i öyle okumak çok hoşuma gitti. benim için çok başka bir yerdeydi. nefisti böyle temas edebilmek.
    sezgi