1. bu yıl 114. edisyonu düzenlenecek olan tek günlük klasik yarış. bisiklet tarihinin en eski yarışlarındandır. kuzeyin cehennemi olarak anılır. acı çekmenin üzerine kurulu bir yarış desek yeridir. bu yıl 257km sürecektir. en ikonik özelliği de sektör dediğimiz arnavut kaldırımlı yollarıdır. arnavut kaldırım dediğimde gözünüzde normal bir şey canlanmasın lütfen, şöyle insanlık dışı kısımları vardır.

  kazalar kaçınılmazdır. Bir iki resimle biraz tasvir etmeye çalışayım:

  bitirdiğinizde ananız babanız sizi tanıyamayabilir
  yıllar değişiyor yollar değişmiyor. roubaix belediyesini göreve çağırıyorum
  verilen ödül de anlamlı
 2. 2016 paris roubaix'de az önce yol o kadar kötüydü ki bazı bisikletçiler çamura saplandı ve yoldan çıkıp elleriyle bisiklerini taşıdılar. işte paris-roubaix bu. ayrıca l'enfer du nord(kuzeyin cehennemi), a sunday in hell gibi isimlerle de anılabilir. fransa da başlar belçika' da biter. hakkında jørgen leth'in yönettiği a sunday in hell diye de bir film vardır.
  vagus
 3. bir önceki sektorde sky in öndeki 4 bisikletcisinden 3 unun dusmesiyle oldukça ilginç bir durumun oluştuğu yarıştır.
 4. ne finishti be ne finishti bee!! gerçekten son yıllarda gördüğüm en heycanlı finishti. 250 küsür km bisiklet sür ama cm yle kazan. mathew hayman(37 yaşında 15. paris roubaix'si ve ilk kez kazandı) son saniye velodromda 5. kez kazanmak üzere olan tom boonen'ı (35 yaşında) geç. gerçekten efsanevi bir paris roubaix'ydi.
  vagus