paris, texas - wim wenders - youreads

    • izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.67)
paris, texas - wim wenders
paris, texas 1984 fransa - batı almanya ortak yapımı dramatik yol filmdir.

amerika'lı aktör ve yazar sam shepard'ın yazdığı hikâyelerini topladığı ve 1983 yılında yayınladığı motel chronicles, city lights [1] adlı kitabından senaryosunu l.m. kit carson'la birlikte uyarlayıp yazdıkları filmi wim wenders yönetmiştir. "paris, texas" ın başlıca rollerinde harry dean stanton, nastassja kinski, dean stockwell, aurore clément ve hunter carson oynamışlardır. filmin müziklerini gitarı ile ry cooder yapmıştır. görüntüleri ise robby müller'e aittir.

amerikan yaşam biçimine olan tutkusu ve sempatisi ile bilinen wim wenders, çoklarınca başyapıtı olarak nitelendirilen "paris, texas" ta da amerika'ya bir avrupalı gözüyle bakar. teksas eyaletinin çöllerindeki ıssız otoyollarda sürekli olarak yürüyen, hiç konuşmayan, çevresi ile iletişim kurmayan, adeta hayata küsmüş orta yaşlı bir adamın (harry dean stanton) dramının anlatıldığı "paris, texas" aynı zamanda abd sinemasının ikinci sınıf filmlerinde hep yan rollerde oynamış olan harry dean stanton'ın usta oyunculuğunu ispat ettiği ve sinemada parladığı bir film olmuştur.

alman yönetmen wim wenders'in çektiği "paris, texas" bir fransız - batı alman ortak yapımıdır ama tamamen abd'de ve ingilizce çekilmiştir. filmin adında geçen paris'in fransa'nın başkentiyle bir ilgisi yoktur. burada bahsi geçen paris abd'nin texas eyaletinin kuzey doğusunda küçük bir yerleşim biriminin adıdır. ancak filmin tek bir sahnesi bile burada çekilmemiştir. zaten bu kent filmin geçtiği yerler gibi bir çöl bölgesi değil aksine ormanlık bir bölgedir. filmin kahramanı travis çölde satın aldığı küçük bir araziye bu adı vermiştir.

cannes film festivali'nde altın palmiye ve fipresci ödüllerini kazanan filme aynı yarışmada bir de jüri özel ödülü verildi. ertesi yıl wim wenders "en iyi yönetmen" bafta ödülünü aldı. bunlardan başka filme aralarında bodil ve david di donatello ödüllerinin de bulunduğu tam 14 ödül verilmişti. yine aralarında "en iyi film" altın küre adaylığının da bulunduğu 5 ödüle de aday gösterilmişti.
kaynak : wikipedia

Bu başlığa bugün yorum yapılmamış.