patricia highsmith

Kimdir?

patricia highsmith (19 ocak 1921 - 4 şubat 1995) daha çok psikolojik gerilim romanlarıyla tanınan, kitapları 20'den fazla filme kaynaklık etmiş amerikalı polisiye yazarı.


  1. abd'li polisiye yazarı. ama amerika'nın o derinliksiz polisiye furyasından değildir. amerikan polisiyeleri snop ve kurudur. ama highsmith üslubuyla dümdüz eder okuru. avrupa'ya geçmiş ve kitaplarında da avrupa etkisi vardır. kitaplarındaki mekanlar da avrupa'dır. karakterler ''bozulmuş'' amerika'dan kaçar ve olaylar avrupa'da gelişir.

    katil kim polisiyelerinden ziyade psikolojik gerilim türündedir. onlarca psikoloji kitabı okumuş olduğunu düşünmekteyim. çünkü psikolojik tasvirleri inanılmaz gerçekçidir. doktor jekyll ve bay hyde'dan bu yana en sevilen konu olan kişilik bölünmesi onun kaleminden okunmalı. yarattığı her karakter üzerine sayfalarca yazılabilir. kahramanlarının belli ortak özellikleri vardır ama kitapları yine aynı şeyleri yazmış düşüncesiyle okunmaz. örneğin karakterlerinin aseksüel denebilecek derecede cinsellikten yoksun oluşları göze çarpar. bu libidinal enerjileriye hareket eder çoğu karakteri. kimisi highsmith'in lezbiyen olduğu için erkek karakterlerini cinsiyetsiz olarak tasarladığını öne sürer. ama bu biraz afaki bir yorumdur.

    toplumsal olarak çürümüşlük ana konusudur kitaplarının. polisiye bir kitapta katilin kurtulmasını istemek highsmith'in bu yeteneğine bağlanabilir. okurken katil hariç herkes kötüdür bir bakıma. modern hayat onu o garip noktaya götürdü derim kitap bitince. kült denebilecek kitapları var ama türkiye'de çok az bir kesim tarafından bilinir ve sevilir. umarım daha çok basılır ve okunur. çoğu kitabını bulmak neredeyse imkansız. kütüphanelerin de bu konuda büyük bir eksiği var. dilimizde çeviri bir biyografisi de bulunmakta. güzel gölge alt başlığıyla basılan bu biyografi de highsmith'in psikolojik tatliline eğilmiş. ama highsmith'in kendisi kadar başarılı olduğu söylenemez.
    sezgi