paulo coelho

Kimdir?

paulo coelho, 1947 yılında brezilya'da doğdu. yazarlığa başlamadan önce ülkesinde tanınan bir şarkı sözü yazarıydı. bir süre gazetecilik de yapan paulo coelho, 1986 yılında hıristiyanların batı avrupa'dan başlayıp ispanya'da santiago de compostela kentinde sona eren geleneksel hac yolculuğunu yaptı. bu deneyimini hac adlı kitabında anlattı. 1988 yılında yayınlanan romanı simyacı, coelho'yu en çok okunan çağdaş yazarlardan biri yaptı. 42 ülkede yayınlanan, 26 dile çevrilen simyacı, benzersiz bir başarıya ulaştı. paulo coelho'nun kurduğu paulo coelho enstitüsü, ülkesindeki yoksul çocuk ve yaşlılara yardım etmektedir. coelho, unesco'nun kültürlerarası diyaloglar programında danışman olarak görev yapmaktadır. aynı zamanda isviçre'nin davos kentindeki dünya ekonomik forumu'nu düzenleyen schwab vakfı'nın yönetim kurulundadır. yapıtlarıyla pek çok ödül ve nişan alan paulo coelho, brezilya'nın rio de janeiro kentinde yaşamaktadır.  1. kitaplarında çok güzel sözlere yer veren yazardır.

    biz insanların iki sorunu var: birincisi ne zaman başlamak gerektiğini, ikincisi ise ne zaman duracağını bilmemek. (bkz: simyacı)
    eos
  2. aynı temayı tüm kitaplarında işleyen yazar. okuru aptal yerine koyuyor bu tutumuyla. çok satanlara girdikçe yazası geliyor sanırım.
    sezgi
  3. eğer bir gün yolunuzu kaybederseniz, bir çocuğun gözlerinin içine bakın. çünkü bir çocuğun bir yetişkine her zaman öğretebileceği üç şey vardır. nedensiz yere mutlu olmak. her zaman meşgul olabilecek bir şeyler bulmak. elde etmek istediği şey için var gücüyle dayatmak demiş ve bana ya ben bu çocuklarla vakit geçirince niye güçleniyorum sorusunun cevabını aniden buldurmuş kişi
  4. simyacı kitabını kesinlikle okumanızı sonrada diğer kitaplarından uzak durmanızı tavsiye ederim.