peaky blinders - youreads

  • izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.91)
peaky blinders
"birinci dünya savaşı’ndan yeni çıkmış ingiltere’yi, yasadışı faaliyet gösteren çeşitli çeteler sarmıştır. bunlardan biri de soygunculuk ve at yarışıyla para kazanan peaky blinders’dır. polislere rüşvet yedirerek paçayı kurtaran çete, bir soygunda yanlışlık yapınca, başlarına bela olacak yeni bir müfettişin şehre gelmesine vesile olurlar."
 1. ingiltere'de gerçekten yaşamış bir çeteden esinlenen güzel bir bbc dizisidir. anlamını kendim düşündüm. yanlıştır doğrudur bilemem ama solgun körler diye çeviriler vardı bir yerlerde. peaky burada solgundan çok sivri uçlu anlamında. peak zaten uç anlamında bir kelime. blinder ise görüş engelleme. kör edici de olabilir. peki ne alaka diyorsanız bu arkadaşların şapkaları ve kullanma şekillerine bakmak yeterli. ayrıca gidip tam ismin tanımını araştırmadım kafama göre yorumlamak da nereden aklıma geldi bilmiyorum.

  birmingham'da geçmesi ile ilgi çeken dizi ayrıca. neden birmingham ilgimi çekti sebebi oranın ingilizcesi. klasik british english değil çünkü, daha kaba anlaşılması zor ama nedense kulağıma daha hoş gelen. nasıl bir ingiliççe bu derseniz kısaca peaky focking blinders

  şu anda yayınlanmış olan 2 sezonu var. her sezonda 6 bölüm var. kısa olması konuların daha güzel işlenmesini sağlıyor. daha kaliteli çekimlere olanak veriyor. yaratıcısı Steven Knight. Cillian Murphy, sam neill, paul anderson, helen mccrory, annabelle wallis oynuyor. ikinci sezonda bu ekibe tom hardy ekleniyor.

  müzikleri de oldukça güzel. jenerik müziği red right hand.
 2. dizinin esinlendiği gerçek çete üyeleri bunlarmış
  eale