perihan mağden

Kimdir?

perihan mağden (d. 1960, istanbul) türk yazar. robert kolej ve boğaziçi üniversitesi psikoloji bölümünü bitirdi. köşe yazıları yazmaya başlamadan önce 3 yıl asya'da dolaştı. hindistan, japonya ve abd'de bulundu, çeşitli işlerde çalıştı. 1997-2005 yılları arasında radikal gazetesinde çalıştı. 2005 sonbaharında yeni aktüel dergisinde köşe yazıları yazmaya başladı. 2006 ekim'inden itibaren de bir süre red dergisinde yazıları yayımlandı. 2007 şubat ayından itibaren yine radikal'de köşeyazıları yazmaya başladı. iki genç kızın romanı adlı kitabı kutluğ ataman tarafından iki genç kız adıyla filme çekildi. 2008 yılında mağden'in ilk romanı olan haberci çocuk cinayetleri, hollanda ve rusya`da yayınlandı. hollanda`da hamide doğan tarafından felemenkçeye çevrilen haberci çocuk cinayetleri adlı kitap, athenaeum-polak& van gennep tarafından basıldı. rusya`da ise mağden, kitabın yayınlanmasıyla birlikte moskova`daki gayatri yayınevi`nin ilk türk yazarı oldu. 3 kasım 2011 tarihinden itibaren taraf gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.


 1. özlenendir. saçmaladığı zamanlar olmuştur ama bende kredisi fazladır.yazılarındaki sivri dil şu an türk basınında eksikliği fazlasıyla hissedilendir.
 2. radikal gazetesinde yazdığı köşe yazılarındaki üslubu ile romancılığı birbirinden çok farklı olan bir yazardır. gazeteci kimliğinden hoşlanmayıp da romanlarını okumamak edebiyat severler için ciddi kayıptır, ben o kanaateyin yani.
  haberci çocuk cinayetleri
  refakatçi
  iki genç kızın romanı
  ali ile ramazan
  biz kimden kaçıyorduk anne
  bunların hepsini okudum. hepsini beğendim. hepsinin birbirinden farklı hikayeleri var. tavsiye ederim.