persepolis - vincent paronnaud, marjane satrapi - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.59)
persepolis - vincent paronnaud, marjane satrapi
molla devrimi sırasında yaşananları bir çocuğun gözlerinden anlatan persepolıs, eğlenceli olmayı başarabilen bir politik animasyon. şah devriminin yıkılmasının ardından küçük marjane ve ailesi sevinçle sokaklara dökülürler. uzun süren sancılı bir dönemin ardından demokratik bir düzenin geleceğine inanan iranlıları karanlık ve zorlu bir dönem beklemektedir.


 1. etkileyici bir filmdir. hatta iran islam cumhuriyeti ile ilgili düşünceleri değiştirir niteliktedir. öyle ki lisede okuyan; sağlam bir islam ve iran hayranı olan kuzenim, filmi izledikten sonra, "iran düşündüğüm kadar iyi ve güçlü bir ülke değilmiş" demiştir.

  !---- spoiler ----!

  filmle ilgili; özgürlüğü kaçışta bulan marjane satrapi'nin, iran islam devrimi yıllarına ait otobiyografisi ve hatta ergenlik yıllarının bir özeleştirisi diyebiliriz. çünkü filmde çokça kimlik/özbenlik kaybı vurgusu yapılıyor. bu benim dikkatimi çekti.

  öte yandan filmin en önemli sahnesi; üniversitede yapılan toplantıda kadınların giyimlerinin nasıl olması gerektiği konuşulurken, marjane'ın islam'ın konuya yaklaşımı ve erkeklerin bu konudaki özgürlüğüne dair yaptığı iğneleyici konuşmadır.

  !---- spoiler ----!
 2. iran tarihini daha detaylı öğrenme isteği yaratan ilginç ve başarılı film. klasik reflekslerle hareket edip sığ yorumlar yapmak istemiyorum ama filmin ilk yayınlandığı günden bu yana dahi ülkemizde tartışılan konular içki , kadına bakış , öğrenci tutuklamaları gibi konulardaki benzerlikleri görünce kendini tutamıyor insan. filmin çok çarpıcı diğer bir yönü de doğduğun topraklarda yaşayamamanın , kimseye derdini anlatamamanın ne doğulu ne batılı olamamanın acısı.
 3. 1979'da iran'da yaşanan değişimi çok çarpıcı bir şekilde ortaya koyan film. özgürlüklerin nasıl birer birer kısıtlandığını, gericiliği, yobazlığı gözler önüne seriyor.
 4. marjane satrapi'nin kendi yaşamı baz alınarak çekilmiş, gerçek bir hikayeydi bu film.
 5. beni her izlediğimde ağlatan filmdir.
  xera
 6. iran'daki rejimin detaylarını yansıtması bir yana, bir toprak üzerinde güce sahip n sayıda insanın, o toprak üzerinde yaşayan insanların hayatlarını nasıl dağıttığını anlatan film. bir insanın , ülkesindeki rejim nedeni ile ailesinden kopmasını anlatır.

  !---- spoiler ----!

  marjane'in iran'dan gitmesini yürekten destekleyen annenin, havaalanında kızını uğurladıktan sonra bayılması bence filmin en etkileyici sahnesidir.

  !---- spoiler ----!
  xera
 7. filmin en vurucu repliği marji'nin düğünü sırasında annesinin "ben senin özgür, eğitimli, kültürlü bir kadın olmanı istiyorum ama sen 21 yaşında evleniyorsun" demesiydi. bir annenin, kızını böyle cesaretlendirmesi ne hoş!
  ayrıca film "dinlerin" baskılarını ve kendinden olmayana uygulanan din faşizmini çok güzel göstermiş.
 8. 2000 yılında yayımlanan çizgi romanın, animasyon filmidir.
  nedense çizgi romanını okumak, filmini izlemekten daha çekici gelmişti.

  (benzer ve daha yakın iran tarihine dair bir çizgi roman için de "zehra'nın cenneti")