phantom thread - paul thomas anderson - youreads

    • izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
phantom thread - paul thomas anderson
amerikan dram filmi. 1950'lerde londra'nın moda dünyasında geçen film, moda tasarımcısı charles james'in sosyete ve kraliyet ailesi için tasarım yapmak üzere görevlendirilmesini konu etmektedir. (vikipedi)
  1. bir oyunculuk şöleni. dönemin ruhu, müzikler muazzam. itinayla, ilmek ilmek işlenmiş bir film, daniel day-lewis oyunculuktan uzak geçen senelerin hakkını fazlasıyla veriyor, vicky krieps de -beklenenin aksine- onun gölgesinde kalmıyor.

    karakterler sıra dışı, ilişkiler aykırı. aslında filmi zengin, ünlü, takıntılı ve olgun bir erkek ile alt sınıftan, sıradan genç bir kadının ilişkileri olarak özetlemek mümkün gözüküyor. fakat film bu özetin yarattığı sıradanlığı da barındırmıyor. ne kadının adama yönelişini paraya, üne düşkünlük, safi bir hayranlık olarak açıklayabiliyoruz ne de adamın kadına gününü gün edeceği bir gençlik büyüsü, ölümsüzlük iksiri olarak baktığını söyleyip çekilebiliyoruz. belki bunlardan biraz biraz eklenmiş bu ilişkiye elbet ama önce göbeğe şööyle güzelce oedipus kompleksini oturttuktan sonra olmuş ne olmuşsa bu defa, bolca detay ve gerçekçi katmanla beraber.

    hastalıklı bir aşk içindeki güç ve iktidar dengeleri üzerine oldukça başarılı bir film. bu denli kusursuz görünürken, bu kadar da övmüşken söylemeden geçemeyeceğim film benim sinema zevkimce 9'luk, 10'luk bir film hiç değil. bir şeyleri eksik, bir şeyleri fazla muntazam ve bir yerde zevk meselesi. temizinden bir 7 benim için, ama elbette tavsiye ediyorum. trailer