philip k. dick

Kimdir?

philip kindred dick (16 aralık 1928 — 2 mart 1982), amerikalı bilim-kurgu roman ve kısa hikâye yazarı. bazı kitaplarını richard phillips ya da jack dowland mahlaslarıyla yazmıştır. hayranları tarafından kısaca pkd olarak adlandırılır.

hayatının büyük bölümünü kaliforniya'da geçirdi. bir plakçı dükkânı işletmesi ve radyoda klasik müzik programları yapması dışında, başlıca uğraşı yazarlık oldu. kırka yakın bilim-kurgu romanı dışında ana akım romanları da yazdı, ancak pek başarılı olamadı. ölümünden sonra beş cilt halinde toplanan yüz civarında öyküsü vardır.

ölümünden önce fazla tanınmayan bir yazar olan dick'in roman ve kısa hikâyelerini bir kısmı ölümünden sonra senaryolaştırılıp film olarak büyük beğeni kazanmıştır. bunların arasında en ünlüleri, yönetmen ridley scott tarafından "blade runner" adıyla 1982 yılında çekilen "do androids dream of electric sheep?" (kitap olarak türkiye'de basımı: 1996, bıçak sırtı, kavram yayınları; 2006, android'ler elektrikli koyun düşler mi?, altıkırkbeş yayın) ve 1965 yılında yazdığı "we can remember it for you wholesale" öyküsünden yola çıkılarak yönetmen paul verhoeven tarafından çekilen 1990 yapımı "total recall" filmleridir. her iki film yapılmış en iyi bilim-kurgu filmleri arasında yer almaktadır. pkd'nin 1956 yılında yazdığı "the minority report" adlı öyküsü yönetmen steven spielberg tarafından 2002'de filme alınmıştır.

dick'in yazdığı bilim-kurgu romanlarını türünün diğer örneklerinden ayıran en önemli özellik, gelecekte gerçekten olması muhtemel olaylarla birlikte toplumsal değişimleri genellikle "çalışan sınıf" çerçevesinde ele almasıdır. dick toplumsal konuların yanı sıra siyasi ve metafizik konuları da ele almış, romanlarında tekelci şirketler ve otoriter hükümetler bolca yer bulmuştur. özellikle erken dönem romanları, "gerçeklik" kavramının sorgulanması üzerine kuruludur.
 1. esnek bir gerceklik ve delilik algisini roman formunda yazan dahi yazar. fikirlerinin tartisilirdan cok gercegi gostermesi bile buyuklugunu kanitlar niteliktedir. bilimkurguda bak bu uzay bu da gelecegin striptiz kulubu aha bu da aksiyon diyip isin icibden cikmaz. alfred baxter, ian m banks ile beraber belli bir donemin bilimkurgu evren tanrilarindandir. transhumanizm fikirlerine gelirsek en gulecegi espri sanirim 100 yil sonra bir kilisesi ve guclu muritleri olabilecegi gercegidir.
  abrek
 2. Bugün öğrendiğim kadarıyla bir başka bilimkurgu yazarı Stanislaw Lem'i, fbi'a ihbar etmiş, çok sevdiğim dahi yazar;

  "...
  Aralarında şöyle garip ve uzaktan bir ilişki vardır. Stanislaw Lem’in en sevdiği Amerikan bilimkurgu yazarı Philip K. Dick‘tir. Ki genel olarak Amerikan bilimkurgu yazarlarını ticari ve edebiyattan uzak, para için yazadıklarını düşündüğünü belirtmiştir. Onu diğerlerinden ayrı tutar.

  Philip K. Dick ise Stanislaw Lem’in gerçek bir insan olmadığını ileri sürmüştür. Komünist Partinin bir projesi olduğunu söylemiştir. Hatta daha ileri giderek FBI’ya ihbar mektubu bile yazmıştır.
  ...
  "

  Kaynak

  Edit: evet bir dick'lik yapmış.