php
 1. şart değil ama html, css, javascript, php sırası ile çalışıldığında -öğrenilmesi açısından- daha verimli kullanılabileceği söylenir.
  loach
 2. rasmus lerdorf tarafından 1995 yılında oluşturulmuştur.
  bugün php topluluğu tarafından geliştirilmektedir ve 3 aralık 2015'de 7. sürüme geçmiştir. 6. sürüm windows 9 gibi atlanmıştır.
  hız açısından php 7 nodejs ile yarışmaktadır.
  en kısa haliyle hello world:
  <?='hello world' ?>
  edit: imla
 3. diğer programlama dillerine göre en büyük farkı web için tasarlanmış olmasıdır. genel olarak c dilinden gelen kütüphanelerin kolay kullanımını hedeflemektedir. hhvm adında facebook tarafından yazılmış bir varyasyonu bulunmaktadır.
  çalışma yapısı itibariyle çalıştırıldığı sunucuda her isteği birbirinden bağımsız şekilde işler. bu performans olarak ciddi bir kayıp getirsede garbage collection ve thread safety açısından güven verir.
  dil açısından kolay kullanımlıdır ve değişkenlerin tipleri konusunda oldukça esnektir.
  jarre
 4. c ve c++ dilleri kullanilarak implementasyonu gerceklestirilmis, sentaksi c ve perl dillerine benzer ozellikler tasimakta olan daha cok web development icin kullanilan bir betik ve programlama dili
 5. programlama halk edebiyatının yegane dili.
  komik bir şekilde yalın olmasa bile okuması kolaydır.
  günümüzde -şahsi fikrime göre- daha modern programlama dillerine bırakmaktadır.
 6. ilk başlarda açılımı "personal home page" olarak tanımlanan ancak daha sonra "hypertext preprocessor" olarak günümüze gelmiş kullanımı kolay ve anlaşılır programlama dilidir.
 7. dünya çapında yoğun olarak kullanılmakta olan web yazılım dilidir.

  her ne kadar yeri başka programlama dillerine bıraktığı söylensede esasen yerini php tabanlı programlama dillerine bırakmaktadır^:bana göre^
 8. front endde kullanilan javascript frameworkleriyle olumune savasir. son zamanlarda insanlar daha cok js tarafina geciyor sanirim. ama salliyor da olabilirim. gozlemlerim bu sekilde.
 9. personal home page