pide içi - youreads

  1. en uyduruk muhteviyatlı pide 7-8 lira iken ne ilginçtir ki pide içini hazırlayıp fırına götürdüğünde tanesini ekmeğin piyasa fiyatı olan 1 tl 'den hazırlayıp eline veriyor.

    ideal pide içi 100 gr olmalı. 15 liradan bir kilo köy peyniri, 1 liradan bir bağ maydanoz alsan 10 pide içi çıkar. 10 lira da fırına verirsen 26 liraya 10 tane pide ediyor. ertesi birkaç gün ısıtıp iştahla yenebiliyor olması cabası.

    zamanında büyük kentli yavşaklardan 15 - 20 liraya az pide yemedik. zıkkım olsun.
  2. 1 kilo kıyma alıyon sonra soğan, baharat, biber (ben kereviz ve havuçta katıyom tavsiye) ekleyip yoğur. sonra git bi fırına tanesini 1-2 liradan pide yapıp sana verirler, 30-40 tane çıkar. mis gibi yersin kalanı buzluğa atarsın gerektiğinde bir mikrodalga bastın mı taptaze.
  3. daha doğru tabir pide harcı olmalı. aileler kalabalıksa kaçınılmaz son'dur. pide harcı için net bir formül yoktur ama olması gereken kıyma, domates rendesi, ince kıyılmış soğan, biber, maydonoz, tuz ve karabiberi ile ana bileşenlerden oluşan harç hazırlanır. odun ateşli bir fırına verirseniz lokum gibi pideniz hazır olur. türkiye'de aydın, nazilli, bozdoğan, yenipazar pideleri meşhurdur. pitta, pizza, pide aynı anlama sahip kökler italyan olabilir yada tam tersi pizza'nın atası nazilli gülü olabilir.