1. kendisiyle ilişkim henüz çok çok yeni olmasına rağmen zor da olsa idrak ettiğim ısınma hareketleri yapılmadan balıklama atlanmaması gerektiği. egzersizlerden hemen sonra ağrılar kendini göstermese de takriben 24 saat sonra üzerinizden kamyon geçmiş gibi hissedebiliyorsunuz zira. bunda uzun süredir çalışmayan kaslarınızın "hamlamasının" da etkisi büyük tabii ki. (hamlama da çok tuhaf bir kelime de neyse.) fakat öyle bir ağrı ki kaslarınızın esnediğini müjdelediğinden saf bir mutluluk içinde oluyosunuz.

  annemin "ne pilatesi senin o kiloyla yerinden kıpırdamaman lazım" serzenişlerine rağmen devam edecek miyim? şüphesiz evet. ebru şallı şişman da o yüzden mi yapıyor sanki ama dimi?
 2. yakın zamanda başladığım, genellikle hareketsiz olan hayatıma ilginç pozisyonlarıyla hareket katan spor, eğlence, atraksiyon.

  kaslar hiç yaşamayacağı şeyleri yaşıyor pilates sayesinde. kıyıda köşede kalmış, unutulmuş, minik kaslarınızı çalıştırıyorsunuz. esneklik ve direnç katıyor bedeninize.

  pilatesin genellikle kişisel antrenor ile yapılıyor olması en güzel kısmı olabilir. neyi doğru, neyi yanlış yaptığınız hakkında anında geri bildirim alabiliyorsunuz. yeri geliyor gaz veriliyor. neye ihtiyacınız varsa o yönde çalışmalarınızı yapıyorsunuz. antrenörünüz ile muhabbetiniz iyiyse daha bir zevkli oluyor.
 3. yirminci yüzyılın başlarında joseph hubert pilates (1880-1967) tarafından geliştirilmiş egzersiz sistemi. kurucusunun yazdığı iki kitap return to your life through contrology ve your health zihnin kaslar üzerindeki kullanımını anlatır. omurgayı desteklemekte önemli işlevi olan temel kaslar üzerinde yoğunlaşır ve buna nefes egzersizlerini de katar. karın, alt sırt ve kalça desteklenir ve güçlendirilir. güç ve esneklik kazanmak için genellikle kişi kendi vücut ağırlığını kullanır.
 4. ay ben bu pilatesi icat edenin mezarına şey yapim:( ilk kez bir saat önce başladım güya ardından da işe gidecem. kalkamıyom ya la yerimden, üstümden dozer geçti sanki:( 20 dk yaptım toplasanız ama ömrümden ömür gitti.

  geçen ebru şallı yakınımda bir avm ye geldi, bende tesadüf ordaydım, kadını yakından görünce pes dedim, ekrandakinden çok daha güzel bir vücut, neyim eksik dedim başladım lanet pilatese:( of ya parasını verip yağlarımı aldırsam daha iyi yaa:(
 5. sanırım en tam spor disiplinlerinden biri. vücudun tüm kaslarını, en ücra ve en kullanılmayan, çalıştıran bir spor. sadece görünen kasları değil de iç kasları da çalıştırıyor. duruş düzeltiyor, hatta boyu 1-2 santim uzatıyor. hem daha güçlü hem de daha esnek oluyorsunuz. sıkıntılı yanları bence atikliğinizi azaltması. düzenli nefes ve çok hızlı olmayan bir ritimle yapıyorsunuz. ama sağlıklı ve sıkı olmak için birebir. reformer pilates şiddetle önerilir.