• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (6.57)
planet of the apes - tim burton
yıl 2029... astronot leo davidson (mark wahlberg), rutin bir uzay görevi sırasında yaşanan arıza nedeniyle 'ilginç' bir gezegene düşer. gezegenin ilginçliği, burada insanla maymun arası yaratıkların hüküm sürüyor olmasıdır. aynı zamanda insanların da yaşadığı, ama onların artık herhangi bir etkisinin olmadığı, sadece köle ya da yem olarak kullanıldıkları bir gezegendir burası. maymunlar arasındaki fikirleriyle diğerlerini rahatsız eden ari'nin (helena bonham carter) yardımlarıyla buradan kurtulmanın hesaplarını yapan leo, şaşırtıcı gerçeklerle yüzleşeceğinin farkında değildir.
  1. ingilizce ismi: planet of the apes, özgün fransızca ismi: la planète des singes

    fransız yazar pierre boulle'ün 1963 yılında yayımladığı bilim-kurgu romanından sinemaya aktarılmış film serisidir. aynı zamanda, pierre boulle'ün 1952'de yayımladığı le pont de la rivière kwai'den sonra klasik sinemaya aktarılmış ikinci romanıdır.

    1968-1973 seneleri arasındaki birleşik amerika yapımı beş filmlik ilk seri ve 2011 senesi itibariyle çekilmeye başlanmış yeni yorumu, türkçeye (bkz: maymunlar cehennemi) ismiyle çevrilmiştir. başrolünde mark wahlberg'in oynadığı 2001 senesindeki tek filmlik yorumunun türkçe adı ise (bkz: maymunlar gezegeni) dir. ayrıca, klasik sinemadaki gösteriminin ardından, abd'de 1974 ve 1975 senelerinde aynı isimle televizyon dizisine uyarlanmıştır.

    uyarlamalar, temelde iki farklı kurgu üzerine inşa edilmiştir. birisinde maymunlar yaşadığımız dünya içerisinde evrimleşerek insanlarla uygarlık mücadelesine girerler ki bu kurguyu ben daha az bilimsel, daha fazla epik ve fantastik bir kurgu olarak nitelendiriyorum. ikincisi ise maymunların başka bir gezegende evrimleşerek insanlarla uygarlık mücadelesine girmesini temel alır. bu ikinci kurguda, evrim ve zamanın izafiyeti gibi önemli bilimsel hususlara yer verilir. tabii abartılıdır, fantastiktir, ama bilim-kurgusal yönden daha zengin ve belirgindir.