pms
 1. premenstrüel sendrom. kadınlarda adet dönemi öncesi yaşanan değişiklikler. nasıl değişiklikler baş ve mide ağrıları oluyormuş,iştahları açılabiliyormuş,ani ruhsal değişiklikler yaşıyorlarmış. bu sendrom her kadında farklı yaşanabilir.

  çalıştığım yerde müşterimiz alışveriş yaptıktan sonra şöyle demişti bana "adet dönemim yaklaştıkça çok alışveriş yapıyorum yaa" bunu bana neden dedi bilmiyorum ama bu dönemle ilgili.
 2. bu ağrıların abartıldığını düşünüyorum. nedir yani çok ağrırsa bir ağrı kesici hap al olsun bitsin yani.
 3. canavara donusuyorum. cok ciddi belirtileri var bende.
  1. siddetli agresyon
  2. aglama krizi
  3. melankoliklik, depresiflik, intihar dusunceleri vb.
  4. uykusuzluk
  5. ani ruhsal degisimler, manik depresif davranislar
  6. acimasizlik!
  "az sonra herkesin anasini sikicem bak!!!!" gibi oluyo:(
 4. çok takılan iki dişi insanın pms'te senkronize gittiğini çok duymuşumdur. bunun bir aşama sonrasını erkek halimle iş arkadaşımın pms'i yaklaşırken depresyona girerek başlattım.
 5. bazı kadınların naz caz yapma hususunda bağıra bağıra şu şu dönemdeyiz diye çekinmeden söyleme gereği duyduğu, regl öncesi ayakların biraz daha hissedilir olduğu ama doğal bir döngü olarak kabul ettiğimiz süreç. ağrılı, sancılı duygusal, bazen iştahlı geçebiliyorken bunu histerik bir kavram gibi ilişkiler ortasına telli diken gibi çekmek ve dahi her ay duyurmak çok avam geliyor bana.
 6. geçiş şekli kişiden kişiye değişebilen süreç. ben mesela normalde de iştahlı ve yer yer huysuz, aksi olduğum için beni çok etkilemiyor :) ha ama "kendimi çok dobiş hissediyorum :/" dediğim oluyor.

  bu dönemi ve sonrasını sıkıntılı geçirenlere üzülüyorum ama; ortaokulda, lisede ya izin alıp eve gidenler veya montuna sarılıp kenara pısanlar olurdu hatırlayın, bunu hatırlamışken beden eğitimi öğretmeni kadın olanlara ayrıca üzüldüm bak, zalim oluyordu onlar :/
 7. çevremdeki arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla (bkz: yoga) bahsedilen sancılar ve sıkıntılar hususunda olumlu değişiklikler sağlıyormuş. yoga duruşları pratik edildiğinde çok spesifik bölgeleri, kasları, dokuları etkileyebildiği için konuya dışarıdan bakan birisi olarak bana mantıklı geliyor.

  internet üzerinden ufak bir araştırma ile tavsiye niteliğinde seriler ya da asanalar bulunabileceğini düşünüyorum.
  kimbo
 8. seks daha doğrusu orgazmın sendromları geçirdiği en azından azalttığı bilimsel olarak ispatlanmış durumda. aynı durum menopoz içinde geçerli.